Marek Gajczak

6,2
62 oceny zdjęć
Marek Gajczak urodził się 2 czerwca 1966 r. w Krakowie. W latach 1994 - 1998 studiował na wydziale operatorskim w PWSFTViT w Łodzi. Ukończył również warsztaty operatorskie Masterclass for DOP w Budapeszcie.

Jest operatorem, scenarzystą, montażystą i reżyserem.

W roku 2003 za zdjęcia do filmu "Antychryst" (reż. Adam Guziński) otrzymał główną nagrodę na European Short Film Stuttgart Ludwigsburg. "Antychryst" był zgłoszony do Oscara na rok 2004 w kategorii najlepszego fabularnego filmu krótkometrażowego.

Jest autorem zdjęć do filmu "Szczęśliwy człowiek" (reż. Małgorzata Szumowska), który to film za wartości artystyczne otrzymał nagrodę w Salonikach w 2000 r.

Szereg nagród otrzymał też wyreżyserowany przez Marka Gajczaka film krótkometrażowy "Sposób na Moravię" z roku 1997, który był pokazywany w Cannes w przeglądzie kina młodych talentów (do przeglądu zakwalifikowano tylko 10 filmów z całego świata). "Sposób na Moravię" dostał Srebrną Kijankę na Camerimage w roku 1997 i Grand Prix w Turku w 1999.

Z roku 1995 pochodzi obraz "Dozorca, jego żona, córka i ich kogut" nagrodzony w Zakopanem w roku 2000 (Grand Prix za film autorski), w Rimini i w Bornholm w roku 1997 (Grand Prix dla filmu studenckiego) oraz w Montecatini - nagroda dla najlepszego filmu krótkometrażowego i nagroda krytyki.

Jako operator filmowy pracował w wielu filmach dokumentalnych, m.in. "Renoir" (reż. Janine Berthold), "Siedem lekcji miłości" (reż. Małgorzata Szumowska), "Projekt X - sporty ekstremalne" (reż. Bogusław Linda), "Goralenvolk" (reż. Artur Więcek) i innych.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones