Janina Kopaczek-Brodzisz

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/49421/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":133,"rate":7.533834586466165,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}}]
7,5
133 oceny gry aktorskiej
Maria Bogda
Zwyciężczyni konkursu "Ilustrowanego Kuryera Codziennego" na najpiękniejszy typ Polki i odtwórczyni ról szlachetnych, romantycznych bohaterek, przyszła na świat we Lwowie. Tam ukończyła prywatne żeńskie gimnazjum Zofii Strzałkowskiej. Debiutowała w "Tajemnicy skrzynki pocztowej" Aleksandra Reicha, w dwa lata po ukończeniu warszawskiego Instytutu Filmowego Wiktora Biegańskiego, do którego dostała się dzięki wygranej w konkursie fotograficznym. Od 1932 roku partnerował jej amant polskiego kina - Adam Brodzisz, za którego wyszła za mąż. Pojawiła się z nim w 7 filmach, z których za najciekawszy uznaje się obraz "Młody las" Józefa Lejtesa.
Po wybuchu wojny, w początkach okupacji, pracowała jako kelnerka w restauracji "Napoleonka". W czasie Powstania Warszawskiego prowadziła stołówkę na Mokotowie. Pełniła też funkcję sanitariuszki Komendy Głównej Armii Krajowej (pułk "Baszta" - kompania saperów - jej mąż był w tym pułku saperem oraz nadzorcą budowy umocnień i barykad). Rannych przyjmowała w swojej wilii na ulicy Malczewskiego.
Po wojnie małżeństwo przeprowadziło się do Zakopanego, gdzie prowadzili pensjonat "Brodziszówka". Występowali też w teatrach różnych polskich miast. W 1961 roku wyjechali do USA na gościnne występy spektaklu "Skiz" Gabrieli Zapolskiej. Po skończonym tournee zdecydowali nie wracać do kraju. Zamieszkali w Los Angeles, gdzie zajęli się hodowlą szynszyli. Po przejściu na emeryturę przeprowadzili się do Desert Hot Springs Sky Valley, gdzie postawili własny dom. Aktorka zmarła tam, a 7 lat po jej śmierci jej szczątki pochowano, zgodnie z jej życzeniem, na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 25 listopada 1909

data śmierci: 30 czerwca 1981

miejsce urodzenia: Lwów, Austro-Węgry , (obecnie Ukraina)

wzrost: 164 cm

mąż Adam Brodzisz (od 1934 do jej śmierci)
W 1927 roku ukończyła Instytut Filmowy W. Biegańskiego w Warszawie (Polska).
Zmarła w Desert Hot Spring (Kalifornia, USA). W 1988 r. jej prochy spoczęły na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie (Polska).
Uchodziła za jedną z najładniejszych polskich aktorek - wygrała konkurs Ilustrowanego Kuryera Codziennego na najpiękniejszy typ Polki.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych