Marta Anna Kalmus

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/63470/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":414,"rate":7.084541062801932,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/63470/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":10,"rate":6.2,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}}]
7,1
414 ocen gry aktorskiej
Marta Jankowska
Urodziła się w 1969 roku w Lublinie. W liceum grała w teatrze szkolnym. Po szkole chciała zdawać na psychologię, chodziła nawet na wykłady na KUL. Ostatecznie jednak zdecydowała się na szkołę teatralną – za pierwszym razem dostała się na PWST w Krakowie. Na trzecim roku studiów zagrała Zosię w „Weselu” w reżyserii Andrzeja Wajdy – to był jej debiut teatralny.

W filmie zadebiutowała rok wcześniej u Andrzeja Barańskiego – wcieliła się w postać Moniki w „Nad rzeką, której nie ma” według prozy Stanisława Czycza. Po tej roli wydawało jej się, że szybko posypią się następne propozycje. Nie było ich jednak dużo, być może z winy samej aktorki, która do dziś niechętnie uczestniczy w castingach, bo „powodują u niej blokadę”. W 1995 roku zagrała jednak u Márty Mészáros w filmie "Siódmy pokój".

Jak sama mówi, woli grać w teatrze: „to praca, która wymaga ode mnie wysiłku i rozwija mnie emocjonalnie”. W 1992 roku ukończyła PWST w Krakowie. Przez sześć lat była związana z Teatrem Starym w Krakowie. Od 1996 roku gra w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Można było zobaczyć ją m.in. w roli Ofelii w „Hamlecie” w reżyserii Krzysztofa Nazara, „Preparatach” Ingmara Villqista, „Happy Endzie” Bertolda Brechta, „Czułostkach” Sergi Belbela, „Matce” Witkacego, „Koleżankach” Pierre’a Chesnota.

Rola Ofeli – jak twierdzi – była dla niej największym wyzwaniem teatralnym. Zagrała ją raz jeszcze – w spektaklu „H.” według szekspirowskiego „Hamleta”, głośnym widowisku Jana Klaty zrealizowanym w hali Stoczni Gdańskiej. Ostatnio można ją podziwiać w roli Idalii w "Fanta$ym" tego samego reżysera. Grała również w Teatrze Telewizji. Na swoim koncie ma m.in. role: Saszy w „Płatonowie” i Ani w „Wiśniowym sadzie” Antoniego Czechowa w reżyserii Andrzeja Domalika, a także Salomei w „Śnie srebrnym Salomei” Juliusza Słowackiego oraz „Urodzinach” w reżyserii Krzysztofa Nazara. Wystąpiła też w telewizyjnej wersji „Padnij” w reżyserii Macieja Pieprzycy. Dwukrotnie zagrała u Stanisława Zajączkowskiego oraz Krzysztofa Babickiego.

W 2006 roku zdecydowała się zagrać rolę Renaty Zięby-Kraszewskiej w telewizyjnym serialu obyczajowym „Na Wspólnej”, nadawanym przez TVN. Nie ukrywa, że była to decyzja podyktowana względami materialnymi. Wcześniej zagrała gościnnie w innym popularnym serialu – „Na dobre i na złe”.

Aktorka jest inicjatorką i gospodarzem Krakowskiego Salonu Poezji w Gdańsku.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 1969

miejsce urodzenia: Lublin, Polska

mąż Piotr Jankowski
Jest inicjatorką i gospodarzem Krakowskiego Salonu Poezji w Gdańsku. Co dwa tygodnie zaprasza aktorów z całej Polski do czytania wierszy w Ratuszu Głównego Miasta.
W 1992 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych