Mervyn LeRoy 

7,5
316 ocen pracy reżysera
Mervyn LeRoy
Urodzony 15 października 1900 roku w San Francisco (Kalifornia, USA), Mervyn LeRoy musiał szybko dorosnąć. Straszliwe trzęsienie ziemi w 1906 roku, które cudem udało się przeżyć jemu i jego ojcu pozbawiło ich wszystkiego co posiadali. Mervyn zaczął pracować jako sprzedawca gazet. Wkrótce także brał udział w konkursach talentów jako śpiewak. Tam zaczął stawiać swe pierwsze kroki w showbiznesie. W rozwoju dalszej kariery pomógł mu kuzyn - Jesse Lasky, który załatwił mu pracę w Hollywood. Tu rozpoczęła się jego kariera. Początkowo pracował jako chłopiec na posyłki, potem pomagał przy dekoracjach czy kostiumach. W końcu został asystentem operatora, a później aktorem w niemych filmach. Wkrótce udało mu się także dostać pracę scenarzysty, a stąd było już niedaleko do bycia reżyserem. Później LeRoy mógł zostać już tylko producentem, ograniczając się przy innych funkcjach. Taki stan rzeczy trwał aż do "Czarnoksiężnika z Oz", który nie spełnił finansowych oczekiwań, a LeRoy powrócił za kamerę. Wywarł swoje niepowtarzalne piętno na wielu produkcjach. Jest uważany za jednego z ojców filmów gangsterskich. Jednakże dziś najbardziej kojarzy się z "Quo Vadis" z 1951 roku. Twórca nigdy nie zrobił dwóch podobnych filmów, zawsze szukał czegoś nowego. Czegoś czym mógłby zaskoczyć i widza i producentów. Jest niewątpliwie jednym z największych twórców "Złotego Wieku Hollywood".
LeRoy zmarł 13 września 1987 w swojej posiadłości w Beverly Hills, gdzie przez kilka ostatnich lat swego życia zmagał się z chorobą Alzheimera.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 15 października 1900

data śmierci: 13 września 1987

miejsce urodzenia: San Francisco, Kalifornia, USA

wzrost: 171 cm

trzykrotnie żonaty: 1. Edna Murphy (1927 - 1933, rozwód); 2. Doris Warner (02.01.1934 - 1942, rozwód) córka Linda; 3. Kitty Spiegel (od 01.02.1946), 2 dzieci, m. in. syn Warner
Zmarł z powodu choroby Alzheimera w Beverly Hills (Kalifornia, USA). Ciało reżysera pochowano na cmentarzu Forest Lawn Memorial Park w Glendale (Kalifornia, USA).
Cierpiał na chorobę Alzheimera.
W 1946 roku reklamował whiskey Lord Calvert.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Temat, w którym możecie wpisywać wasze rankingi z filmami wyreżyserowanymi przez LeRoya...

Więcej filmów!

użytkownik usunięty

Brakuje tu wielu filmów LeRoya, wielu bardzo ciekawych...
Np.:
"No Place To Go" - jego debiut z 1927
"Gentelman's Fate" (1931) z Johnem Gilbertem
"Pięciogwiadkowy finał" (1931) z Edwardem G. Robinsonem
"Dziś albo nigdy" (1931) z Glorią Swanson
"Jestem zbiegiem" (1932) z Paulem Muni
"Anthony Adverse" (1932) z Olivią de...

więcej

wypowiada się Liroy więc jest skojarzeniem wiadomo z kim

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones