Michał Kwieciński

biografie

(1)
 • Jeden z najbardziej cenionych i doświadczonych producentów i reżyserów w Polsce. Absolwent Wydziału Reżyserii i Dramatu w PWST im. A. Zelwerowicza w Warszawie. W 1986 roku zadebiutował przedstawieniem "Branzilla" H. Mann'a, które wyreżyserował dla Teatru Telewizji.

  Pomysłodawca i założyciel Akson Studio i Tilsa, firm specjalizujących się w produkcjach filmowych i telewizyjnych. W 2001 roku wspólnie z Januszem Morgensternem utworzył Arka Film, spółkę zawiązaną na rzecz projektu ekranizacji super produkcji w reżyserii Andrzeja Wajdy "Zemsta".

  W ciągu dziesięcioletniej działalności Michał Kwieciński podjął się realizacji projektów o wyjątkowych, artystycznych walorach. Z czasem do ambitniejszych produkcji dołączyły inne rodzaje filmowych i telewizyjnych gatunków. Podjął się realizacji wszystkich rodzajów filmów i programów telewizyjnych: od pełnometrażowych, kinowych filmów fabularnych, po seriale dokumentalne, spektakle teatru telewizji, kończąc na wysoko budżetowych programach rozrywkowych i programach edukacyjnych.

  Od początku swej artystycznej działalności specjalnością stały się realizacje spektakli dla Teatru TV, do dnia dzisiejszego powstało 147 sztuk (dramaty, adaptacje, realizacje plenerowe i studyjne), których producentem i reżyserem jest Michał Kwieciński.

  W swym dorobku ma również realizację trzech przedstawień operowych dla Warszawskiej Opery Kameralnej. W ostatnich latach podjął się również realizacji wszystkich gatunków serialowych wg oryginalnych polskich pomysłów zaliczyć do nich możemy największą w historii polskiej telewizji telenowele "Klan" (obecnie ponad 500 odcinków), sitcomy ("Rodzina zastępcza", "Adam i Ewa", "Samo życie") czy duże telewizyjne formaty (Przeprowadzki, reż. Leszka Wosiewicz)

  Mimo silnego zaangażowania w produkcje telewizyjną Michał Kwieciński realizuje pełnometrażowe filmy fabularne, do dziś powstało ponad 10 tytułów, przy których współpracował z Andrzejem Wajdą, Barbarą Sass, Leszkiem Wosiewiczem, Filipem Zylberem, Teresa Kotlarczyk, Izabellą Cywińską.

  Michał Kwieciński jest również animatorem powstania projektów w międzynarodowych kooprodukacjach m.in. "Mała Vilma" (reż. M.Meszaros, prod. Węgry -Niemcy -Polska), "Geburtig" (reż. R. Schindel, prod. Austria- Niemcy- Polska), czy "Tam, gdzie żyją Eskimosi" (reż. T. Wiszniewski, prod. Polska - Niemcy - USA - Kanada), który uznany został za najlepszy film europejski na 19-tym Europejsko-Amerykańskim Festiwalu Filmów w Avinion.

  W 1998 roku uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki za reżyserię spektaklu "Krawiec" S. Mrożka. Rok później otrzymał Orła. Polską Nagrodę Filmową w kategorii najlepszego producenta za film "Kroniki domowe" L. Wosiewicza.

opinie i nagrody
Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię