Michael Dorn I

Michiel Dorn

6,9
1 408 ocen gry aktorskiej
Michael Dorn I
Czarnoskóry aktor, reżyser, producent i scenarzysta filmowy Michael Dorn urodził się 9 grudnia 1952 roku w Luling, w stanie Teksas. Dorastał w Pasadena, w stanie Kalifornia. Podczas nauki w szkole średniej i college'u występował w zespole rockowym. Zadebiutował w kinie rolą ochraniarza Apolla Creeda - boksera i championa (Carl Weathers) w dramacie "Rocky".
Po udziale w serialu "W.E.B." (1978) i kinowym przeboju "Sieć" (1976) Sidneya Lumeta z Faye Dunaway, otrzymał agenta i uczył się aktorstwa pod kierunkiem Charlesa Conrada. Sześć miesiący później regularnie występował przez trzy sezony w popularnym serialu "ChiPs" jako oficer Jebediah Turner. Był pierwszym członkiem obsady serialu "Następne pokolenie" (Next Generation) (1987-1994), który pojawił się w telewizyjnym filmie fabularnym "Star Trek" [1987]. Dorn zagrał postać dziadka Worfa w "Star Trek VI: Wojna o pokój".
Jest jedynym aktorem, który regularnie występował w więcej niż jednej serii "Star Treka"- dołączył do obsady "Star Trek: Deep Space Nine" w latach 1995-1999. Jako porucznik Klingon Worf zachwycił publiczność w filmach "Star Trek: Pokolenia", "Star Trek: Pierwszy kontakt", "Star Trek: Rebelia" oraz "Star Trek X: Nemesis" .
Po wyreżyserowaniu dwóch odcinków seriali "Star Trek: Deep Space Nine" (odcinek 5/25 pod tytułem "W kartach") i "Enterprise" (odcinek 1/25 pod tytułem "Dwa dni i dwie noce") zadebiutował jako reżyser i scenarzysta telenoweli "Through the Fire".
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 9 grudnia 1952

miejsce urodzenia: Luling, Teksas, USA

wzrost: 193 cm

Jest znakomitym pilotem i właścicielem kilku samolotów. Latał z zespołami akrobacji lotniczych "Blue Angels" i "Flight Precision" Amerykańskich Sił Powietrznych.
W postaci porucznika komandora Worfa, charakterystyczny głąboki głos uzyskał przez modulowanie tonu basowego.
W 1996 roku wystąpił w reklamie telewizyjnej szamponów T/Gel firmy Neutrogena.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych