Michael Moore II

Michael Francis Moore

6,4
152 oceny pracy reżysera
Michael Moore II
Michael Moore – to reżyser przełomowego filmu pt. „Roger&Me” z 1989r. - opowieści o jego nieustającej próbie skonfrontowania z Rogerem Smithem, szefem General Motors, kwestii wpływu, jakie miało zamknięcie zakładów GM na miasteczko Flint, w stanie Michigan. „Roger&Me” pojawił się na listach 10 najlepszych filmów roku (typowanych przez ponad stu krytyków filmowych). Zdobył ponadto nagrodę Nowojorskiego Kręgu Krytyków Filmowych dla najlepszego filmu dokumentalnego.

Moore urodził się i wychował w mieście Flint, gdzie w wieku 18 lat ubiegał się o urząd w zarządzie szkół i wygrał wybory, stając się jednym z najmłodszych urzędników w całym kraju. W wieku 22 lat założył The Flint Voice, jedną z najbardziej szanowanych, alternatywnych gazet w kraju, którą wydawał przez 10 lat. W połowie lat 90-tych pracował jako producent, reżyser, scenarzysta oraz prowadzący nagrodzonego nagrodą Emmy programu TV Nation, nadawanego początkowo przez NBC, a później przez FOX.

Moore napisał i wyreżyserował nagrodzoną w Cannes w 1995 r., komedię pt. „Canadian Bacon”. Jego drugi, nagrodzony film dokumentalny pt. „The Big One” opisywał krzywdy wyrządzane przez wielki biznes i polityków w całej Ameryce. Swoja interwencją zmusił firmę Nike do rezygnacji z pracy dzieci w Indonezji. Moore jest również autorem takich bestsellerów jak “Downsize This!”, “Random Threats from an Unarmed American” oraz “Adventures in a TV Nation”.
W 1999 i 2000r. Moore był przez dwa sezony producentem nominowanego do Emmy programu: „The Awful Truth” dla Bravo (USA i Kanada) i Channel 4 (Wielka Brytania).
Times nazwał „The Awful Truth” „najśmieszniejszą, najmądrzejszą satyrą polityczną w telewizji”.

Michael Moore wyreżyserował także teledyski dla REM i Rage Against the Machine, występował wielokrotnie w programach telewizyjnych Politically Incorrect, The Late Show with David Letterman i Late Night with Conan O’Brien.

Najnowsza książka, zatytułowana „Stupid White Men and other Sorry Excuses for the State of the Nation” nie schodzi z listy bestsellerów New York Timesa. Została przetłumaczona na 24 języki, a jej sprzedaż na całym świecie przekroczyła już 3 miliony egzemplarzy.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 23 kwietnia 1954

miejsce urodzenia: Flint, Michigan, USA

wzrost: 182 cm

Oscar
Zdobył Oscar, 13 innych nagród oraz 17 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Kathleen Glynn (19.10.1991 - 22.07.2014, rozwód)
Jego książka "Stupid White Men...and Other Sorry Excuses for the State of the Nation" ("Głupi biały człowiek... i inne wytłumaczenia dla Stanów Zjednoczonych") długi czas utrzymywała się na pierwszej pozycji box-office'u New York Times'a w kategorii książek dokumentalnych.
Dzień po słynnej mowie Moore'a na gali rozdania Oscarów 2003, w której reżyser zaatakował G.W. Busha i wojnę w Iraku, zainteresowanie jego filmem "Zabawy z bronią" wzrosło o 110 %.
Michael Moore często pojawia się w swoich filmach. Bezpośrednia rozmowa z ludźmi jest wtedy bardziej naturalna. Złośliwi zarzucają jednak twórcy autopromocję i narcystyczne skłonności.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Równocześnie krytykuje władzę bankierów i popiera Obamę, który jest chyba najbardziej marionetkowym prezydentem w historii USA.
Równocześnie krytykuje ingerencje rządowe (bailouty) i domaga się zniesienia wolnego rynku - to w końcu które?
Krytykuje autorytaryzm władzy, a równocześnie chce rozbroić wszystkich...

Czemu nie ma powyższego filmu wymienionego w dorobku?

Cudowne dziecko kapitalizmu krytkuje i gryzie rękę, która go karmi. Nie kupuję go. Nie trawię
hipokrytów,

Z takimi poglądami już dawno powinien być przyjacielem Łukaszenki, Putina i Hu Jintao. Naprawdę, aż dziw bierze, że gość nie mieszka za naszą wschodnia granicą.

Zastanawia mnie dlaczego ludzie oglądając filmy Michela Moora kupują je niemal bez zastrzeżeń. Wiem, że nie posiadają żadnej wiedzy o świecie, że nie mają punktu odniesienia, ale jakaś zdolność krytycznego osądu powinna ich cechować. Józef Piłsudski uważał Polaków za motłoch a sztuka panowania nad motłochem nie polega...

więcej

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones