[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/45195/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":7156,"rate":7.707937395192845,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/45195/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":45,"rate":7.177777777777778,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/45195/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":6,"rate":8,"desc":"ocen","profession":"występów osoby"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktorka dubbingowa"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"/person/ajax/roles/45195/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":1,"rate":7,"desc":"ocena","profession":"gry aktorskiej"}}]
7,7
7 156 ocen gry aktorskiej
Michelle Fairley
Popularna północnoirlandzka aktorka teatralna i filmowa. Przyszła na świat w Coleraine, dorastała natomiast w miasteczku Ballycastle, gdzie jej rodzice Brian i Theresa prowadzili pub. Uczęszczała do katolickiego gimnazjum. Już jako nastolatka zainteresowała się teatrem, była członkinią lokalnego Ulster Youth Theatre, tam na dobre zakochała się w aktorstwie. Po ukończeniu studiów przeniosła się do Belfastu, wciąż doskonaląc swoje umiejętności. Jej pierwszym większym występem na deskach londyńskiego Tricycle Theatre była rola Sandry w sztuce "Joyriders". Na dużym ekranie zadebiutowała w 1988 roku epizodyczną rolą w filmie "Hidden City". Przez kolejne lata pojawiała się gościnnie w brytyjskich serialach oraz w filmach telewizyjnych. Znane kinowe produkcje z jej udziałem to m.in. "W stronę Marrakeszu", czy "Inni". Przełom nastąpił w roku 2010, kiedy to pojawiła się w filmie "Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I". W tym samym roku otrzymała rolę, która przyniosła jej największą sławę. Wcieliła się w postać Catelyn Stark w serialu "Gra o tron". Od tego czasu jej kariera nabrała szybszego tempa, nie przeszkadza jej to jednak w dalszym ciągu występować w produkcjach telewizyjnych.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 17 stycznia 1964

miejsce urodzenia: Coleraine, Irlandia Północna, Wielka Brytania

wzrost: 165 cm

IFTA
Zdobyła IFTA, 1 inna nagroda i 6 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
IFTA Najlepsza aktorka drugoplanowa w telewizji za serial Gra o tron w roku 2014
Ukończyła Manchester Polytechnic (obecnie: Manchester Metropolitan University) w Manchesterze (Anglia, Wielka Brytania).
W 2014 roku wystąpiła w kampanii reklamowej The Northern Ireland Tourist Board pt. "Discover Northern Ireland" - promującej turystykę w Irlandii Północnej.
Ma starszą siostrę Simone.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych