Mira Furlan 

7,4
1 012 ocen gry aktorskiej
Mira Furlan
Mira Furlan urodziła się 7 września 1955 roku w Zagrzebiu w byłej Jugosławii. Dorastała wśród intelektualistów (jej rodzice oraz babcia byli wykładowcami uniwersyteckimi). Dzięki babci bardzo wcześnie nauczyła się języka niemieckiego, a później francuskiego, mama natomiast zaszczepiła w niej miłość do teatru. Studia rozpoczęła w swoim rodzinnym mieście - na Uniwersytecie Zagrzebskim na wydziale studiów językowych, a równocześnie uczęszczała do Akademii Teatru, Filmu i Telewizji. Jeszcze podczas nauki zaczęła dostawać  swoje pierwsze propozycje występów, a gdy była na czwartym roku otrzymała możliwość zagrania jednej z głównych ról w jugosłowiańskim serialu "Velo misto". Wtedy też dołączyła do trupy Chorwackiego Teatru Narodowego.

Swoją pierwszą poważną rolę na srebrnym ekranie zagrała w 1982 roku w filmie "Kiklop", jednak jej najbardziej znaną kreacją z "okresu jugosłowiańskiego" jest występ u Kusturicy w "Ojcu w podróży służbowej".

Oprócz występów w kinie, telewizji i teatrze, Mira śpiewała również w zespole rockowym Le Cinema. Podczas kręcenia teledysku do jednej z piosenek (który nota bene nigdy nie powstał) poznała swojego przyszłego męża, Gorana Gajića. Para pobrała się w 1985 roku, a Mira, żeby być blisko męża, opuściła swoje rodzinne miasto i przeprowadziła się do Belgradu.

W listopadzie 1991 roku Mira wyemigrowała wraz z mężem do USA. Powodem była polityczna zawierucha i napięcia etniczne, które zapanowały w byłej Jugosławii tuż przed jej rozpadem. Aktorka odnalazła się w nowej rzeczywistości i już w 1994 roku rozpoczęła pracę na planie serialu sci-fi "Babylon 5", gdzie wcieliła się w postać ambasador Delenn. Zagrała we wszystkich epizodach oraz kilku pełnometrażowych filmach telewizyjnych związanych z akcją serialu. Kolejną ważną rolą w jej karierze był występ w bijącym rekordy popularności serialu "Zagubieni". Mimo iż postać Danielle Rousseau pojawiła się tylko w 19 epizodach, udało się aktorce stworzyć charakterystyczną kreację, która przysporzyła jej rzesze fanów.

Od roku 2000 Mira miała swoją własną kolumnę w satyrycznym chorwackim piśmie "Feral Tribune". Samo pismo przestało istnieć w 2008 roku, ale jej artykuły ukazały się w wydaniu książkowym w 2010 roku pod tytułem "Totalna rasprodaja" ("Closing sale"). Aktorka nagrała także trzy muzyczne albumy: "Mira Furlan i orkestar Davora Slamniga", "Songs from Movies That Have Never Been Made" i "Be Five". Zmarła 22 stycznia 2021 roku, w skutek powikłań choroby - gorączki zachodniego Nilu. 
Zobacz pełny opis

dane personalne:

data urodzenia: 7 września 1955

data śmierci: 20 stycznia 2021

miejsce urodzenia: Zagrzeb, Jugosławia, (obecnie Chorwacja)

wzrost: 168 cm

mąż Goran Gajić (od 1985 do jej śmierci), syn Marko Lav (ur. 15.12.1998)
Ukończyła Uniwersytet w Zagrzebiu (chorw. Sveučilište u Zagrebu).
Mira jest także autorką felietonów dla chorwackiego Feral Tribune.
Aktorka otrzymała właściwie wszystkie możliwe nagrody w swojej ojczyźnie, włączając w to Złotą Arenę dla Najlepszej Aktorki.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Mira Furlan zmarła dzisiaj. Gone beyond the Rim.

"I look at the stars. It's a clear night and the Milky Way seems so near. That's where I'll be going soon.... I am not afraid. Let me close my eyes and sense the beauty around me. And take that breath under the dark sky full of stars. Breathe in. Breathe out. That's all." Mira Furlan.

RIP.

W Zagubionych wygląda całkiem jak Simona z M jak Miłość... :D xD

Mira Furlan grająca Delenn w Babylon 5... Nigdy tego nie zapomnę. Oto właśnie chodzi! Aktorzy wkładający duszę w rolę nigdy nie zostaną zastąpieni przez komputerowo wygenerowane postacie, nawet super extra dopracowane... tak jak w avatarze... błe...

Mira Furlan grająca Delenn w Babylon 5... Nigdy tego nie zapomnę. Oto właśnie chodzi! Aktorzy wkładający duszę w rolę nigdy nie zostaną zastąpieni przez komputerowo wygenerowane postacie, nawet super extra dopracowane... tak jak w avatarze... błe...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones