Mira Furlan 

7,5
924 oceny gry aktorskiej
Mira Furlan
Mira Furlan urodziła się 7 września 1955 roku w Zagrzebiu w byłej Jugosławii. Dorastała wśród intelektualistów (jej rodzice oraz babcia byli wykładowcami uniwersyteckimi). Dzięki babci bardzo wcześnie nauczyła się języka niemieckiego, a później francuskiego, mama natomiast zaszczepiła w niej miłość do teatru. Studia rozpoczęła w swoim rodzinnym mieście - na Uniwersytecie Zagrzebskim na wydziale studiów językowych, a równocześnie uczęszczała do Akademii Teatru, Filmu i Telewizji. Jeszcze podczas nauki zaczęła dostawać  swoje pierwsze propozycje występów, a gdy była na czwartym roku otrzymała możliwość zagrania jednej z głównych ról w jugosłowiańskim serialu "Velo misto". Wtedy też dołączyła do trupy Chorwackiego Teatru Narodowego.

Swoją pierwszą poważną rolę na srebrnym ekranie zagrała w 1982 roku w filmie "Kiklop", jednak jej najbardziej znaną kreacją z "okresu jugosłowiańskiego" jest występ u Kusturicy w "Ojcu w podróży służbowej".

Oprócz występów w kinie, telewizji i teatrze, Mira śpiewała również w zespole rockowym Le Cinema. Podczas kręcenia teledysku do jednej z piosenek (który nota bene nigdy nie powstał) poznała swojego przyszłego męża, Gorana Gajića. Para pobrała się w 1985 roku, a Mira, żeby być blisko męża, opuściła swoje rodzinne miasto i przeprowadziła się do Belgradu.

W listopadzie 1991 roku Mira wyemigrowała wraz z mężem do USA. Powodem była polityczna zawierucha i napięcia etniczne, które zapanowały w byłej Jugosławii tuż przed jej rozpadem. Aktorka odnalazła się w nowej rzeczywistości i już w 1994 roku rozpoczęła pracę na planie serialu sci-fi "Babylon 5", gdzie wcieliła się w postać ambasador Delenn. Zagrała we wszystkich epizodach oraz kilku pełnometrażowych filmach telewizyjnych związanych z akcją serialu. Kolejną ważną rolą w jej karierze był występ w bijącym rekordy popularności serialu "Zagubieni". Mimo iż postać Danielle Rousseau pojawiła się tylko w 19 epizodach, udało się aktorce stworzyć charakterystyczną kreację, która przysporzyła jej rzesze fanów.

Od roku 2000 Mira miała swoją własną kolumnę w satyrycznym chorwackim piśmie "Feral Tribune". Samo pismo przestało istnieć w 2008 roku, ale jej artykuły ukazały się w wydaniu książkowym w 2010 roku pod tytułem "Totalna rasprodaja" ("Closing sale"). Aktorka nagrała także trzy muzyczne albumy: "Mira Furlan i orkestar Davora Slamniga", "Songs from Movies That Have Never Been Made" i "Be Five". Zmarła 22 stycznia 2021 roku, w skutek powikłań choroby - gorączki zachodniego Nilu. 
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 7 września 1955

data śmierci: 20 stycznia 2021

miejsce urodzenia: Zagrzeb, Jugosławia , (obecnie Chorwacja)

wzrost: 168 cm

mąż Goran Gajić (od 1985 do jej śmierci), syn Marko Lav (ur. 15.12.1998)
Ukończyła Uniwersytet w Zagrzebiu (chorw. Sveučilište u Zagrebu).
Mira jest także autorką felietonów dla chorwackiego Feral Tribune.
Aktorka otrzymała właściwie wszystkie możliwe nagrody w swojej ojczyźnie, włączając w to Złotą Arenę dla Najlepszej Aktorki.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych