Muddy Waters

McKinley Morganfield

[{"id":21,"name":"himself","above5p":true,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/211138/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":2,"rate":9,"desc":"oceny","profession":"występów osoby"}}]
9,0
2 oceny występów osoby
Muddy Waters naprawdę nazywał się McKinley Morganfield i urodził się 4 kwietnia 1915 roku. Nazywany "Ojcem Chicagowskiego Bluesa" był jednym z najważniejszych i najbardziej inspirujących artystów XX wieku. Przygodę z muzyką rozpoczynał grając na harmonijce, ale wkrótce na dobre przerzucił się na gitarę. Jego mistrzami byli w tym czasie popularni bluesmani - Son House oraz Robert Johnson.
 
Pierwszych nagrań dokonał w 1941 roku na potrzeby rejestracji dla Biblioteki Kongresu Amerykańskiego. Jednak najważniejszy etap jego kariery rozpoczął się wraz z przenosinami do Chicago. Na dobre związał się wtedy z gitarą elektryczną, która stała się wyznacznikiem jego brzmienia. W zespole znalazło się także miejsce dla harmonijki oraz sekcji rytmicznej. Wkrótce, gdy dzięki koncertom zyskał już spory rozgłos, podpisał kontrakt ze znaną wytwórnią Chess. Popularność artysty zaczęła rosnąć dzięki utworom z 1948 roku - "I Can't Be Satisfied" oraz "I Feel Like Going Home". W tym też czasie powstał jeden z charakterystycznych kawałków Muddy'ego - "Rollin' Stone". W następnych latach Waters nagrywał z jednym z najlepszych składów bluesowych w historii: Little Walter Jacob (harmonijka ustna), Jimmy Rogers (gitara), Elga Edmonds (perkusja) oraz Otis Spann (klawisze). Zespół na początku lat 50. nagrał całą grupę bluesowych klasyków, także dzięki wsparciu basisty i autora piosenek Willie'ego Dixona. Najważniejsze z nich to "(I'm Your) Hoochie Coochie Man", "I Just Want to Make Love to You" oraz "I’m Ready".

Lata największej chwały trwały do około 1956 roku, kiedy to w zespole nie było już większości muzyków z najsłynniejszego składu. Odeszli z grupy, by rozpocząć kariery solowe. W 1958 roku Muddy Waters zdobył serca fanów w Wielkiej Brytanii, których poruszył brzmieniem swego elektrycznego bluesa. Do historii przeszedł jego show na Newport Jazz Festival w 1960 roku, który stał się inspiracją dla przyszłego pokolenia muzyków rockowych. Powrót do wzmożonej aktywności studyjnej i koncertowej nastąpił w 1976 roku. Z kolei rok później ukazał się świetny album "Hard Again", a po nim jeszcze kilka innych bardzo udanych wydawnictw. Muddy Waters zmarł w 1983 roku. Jego wpływ na muzykę jest nie do przecenienia. Inspirował i nadal inspiruje artystów bluesowych, rockowych, folkowych i jazzowych. Od nazwy jego piosenki nazwę zaczerpnęli The Rolling Stones, Waters pomógł podpisać pierwszy kontrakt Chuckowi Berry'emu, a słynne "Whole Lotta Love" Led Zeppelin jest oparte na jego przeboju "You Need Love". To tylko kilka przykładów na to, jak ważna jest jego działalność dla całej muzyki popularnej.