Nathalie Baye 

Nathalie Marie Andrée Baye

7,7
2 719 ocen gry aktorskiej
Nathalie Baye
Nathalie Baye to jedna z najbardziej znanych i szanowanych francuskich aktorek swojego pokolenia. Aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna, której długa kariera przyniosła wiele nagród i współpracę z takimi reżyserami jak François Truffaut (który w 1973 roku powierzył Nathalie przełomową dla niej rolę w filmie "Noc amerykańska"), Jean-Luc Godard czy Diane Kurys.
Wszechstronność aktorska artystki pozwoliła na obsadzenie jej ze świetnym skutkiem w wielu gatunkach filmowych: od poważnych dramatów psychologicznych po lekkie komedie romantyczne.
Urodzona w Mainneville 6 lipca 1948 roku, Nathalie Baye, córka malarzy, od najmłodszych lat wykazywała zamiłowanie do tańca. Jej pasja przywiodła ją w wieku 17 lat do Nowego Jorku, gdzie przez dwa lata uczyła się baletu. Po powrocie do Francji skierowała swoje zainteresowania ku aktorstwu i ukończyła Conservatoire National Supérieur d'Art Dramatique w Paryżu. Już podczas studiów zyskała opinię utalentowanej aktorki komediowej, a w 1971 roku zadebiutowała w filmie "Faustyna i piękne lato" u boku Isabelle Adjani.
Dwa lata późnej Truffaut obsadził ją w drugoplanowej roli w swojej cenionej komedii "Noc amerykańska". Pierwsza główna rola aktorki przyszła wraz z dramatem "Otwarta gęba" (1974). Dekada lat 80. stała się znacząca w karierze Baye. Aktorka zdobyła swojego pierwszego Cezara za drugoplanową rolę w dramacie Jeana-Luca Godarda "Ratuj kto może (życie)" (1980). Kolejne dwa Cezary otrzymała za rolę żony pracownika działu reklamy w komedii "Dziwna sprawa" (1981) i paryskiej ulicznicy w dramacie kryminalnym "Równowaga" (1982). Do bardziej znaczących występów w karierze Nathalie Baye należy m.in. ten w dramacie historycznym "Powrót Martina Guerre" (1982) z Gérardem Depardieu, dramacie psychologicznym "Wychodzę za mąż za martwego człowieka" (1983), surrealistycznej komedii "Nasza historia" z Alainem Delonem czy dramacie "Co drugi weekend" (1991). Duże uznanie i rozgłos zyskały także dwa jej filmy z 1999 roku: "Związek pornograficzny", gdzie Baye gra kobietę, która odkrywa, że zaangażowanie w związek jedynie seksualny wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać oraz "Salon piękności Venus", gdzie wciela się w rolę kosmetyczki, poszukującej niezobowiązującej miłości.
Kolejne lata kariery to m.in. współpraca ze Stevenem Spielbergiem przy filmie "Złap mnie, jeśli potrafisz" (2002), Claude’em Chabrolem przy "Kwiatach zła" (2003), obraz "Uczucia" (2003) czy "Le petit lieutenant" (2005), za który aktorka zdobyła czwartego w swoim dorobku Cezara.
Prywatnie Nathalie Baye jest matką aktorki Laury Smet, urodzonej w 1983 roku, kiedy to jej partnerem życiowym był legendarny francuski piosenkarz i aktor Johnny Hallyday.
Nathalie Baye to aktorka, która niezmiennie od lat pozostaje jedną z najbardziej zajętych i najpopularniejszych francuskich gwiazd. Czas niewątpliwie działa na jej korzyść, pozwalając wcielać się w role atrakcyjnych i intrygujących kobiet w dramatach, thrillerach a także komediach.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 6 lipca 1948

miejsce urodzenia: Mainneville, Francja

wzrost: 168 cm

Cezar
Zdobyła 4 nagrody Cezar, 2 inne nagrody oraz 8 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
W 1996 roku była członkinią jury obradującego podczas 49. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes (Francja).
W 1972 roku została absolwentką paryskiej akademii sztuki dramatycznej CNSAD (Francja).
W 2002 roku przewodniczyła 27. ceremonii wręczania Cezarów (Francja).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Widziałam z nią 8 filmów i jestem zachwycona.

Bliźniaczo podobna do amerykańskiej aktorki Kathy Baker.Kiedyś widząc jakiś film z Baker myślałam,że to ona.Obie świetne aktorki.

cudowna, wybitna, genialna rola matki w filmie "mój syn i ja"!

ciągle przechodziła mi ta myśl przez głowę podczas seansu "SZnr1"

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones