Nicolas Winding Refn

7,9
2 601 ocen pracy reżysera
powrót do forum osoby Nicolas Winding Refn

po obejrzeniu 4 filmów refna bronson, valhalla, tylko bog wybacza i drive zauwazylem ze w
kazdym filmie glowny bohater sciska piesci, sceny nie sa zbyt charakterystyczne (drive
obejrzalem po raz drugi zeby zobaczyc czy jest scena jak gosling tez to robi (jest ! aż skorzane
rekawiczki skrzypią :) )

I tak sie zastanawiam o co w tym chodzi ? dodam ze w kazdej z tych scen bohater w trakcie
zaciskania pięści wogole sie nie odzywa. Czy chodzi o to, że każdy meźczyzna ma w sobie tyle
gniewu, że albo zepnie pieści, skupi się w samym sobie i wykorzysta ten gniew jako siłę do
działania, albo...nędzne życia i słaba śmierć ?? Właśnie nie wiem, z jednej strony każdy z
pobocznych bohaterów w tych filmach, obdarzony jest charakterem, ambicjami i jedną
charakterystyczną słabością, która prawie zawsze prowadzi go do śmierci. Każdy z głównych
bohaterów przedstawiony był jako postać w miarę pozytywna, której widz z chęcią kibicował, a
gniew i okoliczności pchały go do popełniania zbrodni. Nawet nie wiem jak to ująć.

W każdym razie, jeśli ktoś to zauważył i ma na to sensowną koncepcję proszę podsunąć pomysł
:)

michalgajewskix

W jakimś wywiadzie przy okazji "Tylko Bóg Wybacza" Refn tłumaczył o co chodziło z tymi łapami. Nie chcę wprowadzić Cię w błąd, więc lepiej będzie jeśli sam znajdziesz, ale z tego co pamiętam, reżyser mówił o niemożliwości powstrzymania losu, czy coś takiego. W każdym razie gdzieś to tam wisi.

michalgajewskix

trafnie wyłapałeś motyw, też dużo o tym myślałem. znalazłem np. taki cytat:

"I’m pretty obsessed with hands,
I think the essence of being violent starts from there.
If you cut off hands to a man
he is no more dangerous
and his violent instinct stops beating.
The hands are like an extension of his penis
and cut them it’s like a castration."

(Nicolas Winding Refn)

michalgajewskix

U góry jest o dłoni jako przedłużeniu penisa, a tu jest o tym czemu jest zaciśnięta:

(...) if you approach violence as a sexuality, it's all about the build-up to a climax. The first image I had for Only God Forgives was a clenched fist, because it's such an iconic image of male brutality, and masculine entertainment. But it's also an extension of a phallus, and the more you clench your fist, the more of a phallus it symbolizes. So, the act of sex and violence, in one gesture, is very interesting. You can look at it in the sense that, the more your fist clenches, it heads toward the moment of impact, and then it unclenches. It's like a climax, and then there's submission. That's what I wanted to make a movie about.

(NWR)

easyrider_2

"That's what I wanted to make a movie about."

Czyli, że brutalność i seksualność emanują z tego samego punktu wnętrza mezczyzny ? zarowno phallus jak i rece sa jedynie narzedziami umozliwiajacymi ujscie tym siłom ? Ciezkie to do przełknięcia, bo jaka w tym rola kobiet, ich rola na swiecie, oraz co z ich seksualnoscia ? rowniez polaczona jest z brutalnoscia, czy z czyms innym ? moze z miłościa, wówczas kobieta w seksualności i miłości była by siła tworzącą, a męźczyźni w swej brutalności, jednostkami destrukcyjnymi. Mysle ze Refn jest dosc stronniczy jesli chodzi o rownouprawnienie :D A może to po prostu są filmy o meźczyznach i ich brutalności, gdzie kobiety nawet jeśli są głównymi bohaterkami, pozostają tłem...
i o tym, że mimo wszystko: | THIS IS THE MENS WORLD|.

Wydaje mi się, że w obecnym czasie, społecznego i moralnego odmóżdżenia i politycznej poprawności, Refnowi będzie zarzucało się homoseksualizm lub skrajny szowinizm, za brak symetrii w relacjach damsko-męskich, za skupienie się jedynie na jednej (i co tu istotne, bo nie słabszej) części ludzkiego gatunku. Myślę, że temat nie wyczerpany i będzie rozwijał się wraz z kolejnymy produkcjami Refna, ale dzięki za odpowiedzi.

michalgajewskix

"za brak symetrii w relacjach damsko-męskich, za skupienie się jedynie na jednej "
Czyli nawet w środowisku filmowców jest już takie lewactwo że człowiek nie może nakręcić tego co chce?
Mój boże... co za świat.

michalgajewskix

W filmie "Tylko Bóg Wybacza" temat kobiecych dłoni był rownież pokazany...

Kiedy Julien wyobraża sobie że jest blisko z May, ona trzyma jego dłonie w swoich i przyciąga je do siebie - co może być interpretowane i jako akt o podłożu seksualnym, i jako gest mający na celu przekazać przywiązanie, bliskość i pewną łagodność w tej relacji

michalgajewskix

Yhm, yhm... a WILLIAM FRIEDKIN na to:
https://www.youtube.com/watch?v=1jPWGEoyJHY
:-)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones