Nicolas Winding Refn 

8,0
2 604 oceny pracy reżysera
Nicolas Winding Refn
Nicolas Winding Refn urodził się w Kopenhadze, w 1970 roku. W wieku 8 lat przeniósł się do Nowego Jorku wraz z rodzicami, gdzie zamieszkał na stałe. Uczył się w American Academy of Dramatic Arts, z którego jednak został wydalony za rzucenie biurkiem o ścianę w sali lekcyjnej. Incydent zmusił Nicolasa do powrotu do Kopenhagi i kontynuowania nauki w Duńskiej Szkole Filmowej. Mniej więcej w tym okresie Nicolas zrobił parę filmów dla duńskiej telewizji. Został zauważony i zaoferowano mu 3.200.000 koron na nieco większą produkcję. Od początku reżyser był niezwykle bezkompromisowy i wyrazisty, co zaowocowało już na początku surowym obrazem - "Pusher".
Pusher szybko stał się filmem kultowym, a jego ranga była publicznie zaznaczana przez znanych krytyków. Udany debiut zachęcił Nicolasa do jeszcze większego eksperymentowania i wchodzenia wgłąb własnego siebie. Powstaje "Bleeder", "Fear X". Ten ostatni był jego pierwszym anglojęzycznym filmem, w roli głównej zagrał sam John Turturro. "Fear X" miał swoją światową premierę na festiwalu Sundance, gdzie został doceniony przez krytyków. Po sukcesie "Fear X", Nicolas nieoczekiwanie postanowił powrócić do "Pushera" ze względu na rosnący kult gangsterskiego obrazu zarówno w kraju jak i za granicą. W ciągu zaledwie dwóch lat udało mu się napisać scenariusz i wyreżyserować dwa sequele. "Pusher II" i "Pusher III" stały się więc kolejnymi częściami składającymi się w efekcie na trylogię. W 2005 roku, na Toronto Film Festival odbył się specjalny pokaz - wyświetlono wszystkie trzy filmy z serii.
Po sukcesach Nicolas zdecydował się nakręcić obraz o najsławniejszym więźniu w historii Wielkiej Brytanii - Charlesie Bronsonie. "Bronson" pokazywany był na Sundance Film Festival 2009 i brał udział w Cinema World Competition, a przychylne głosy krytyków potwierdziły reputację dojrzałego filmowca, jako producenta, reżysera i scenarzysty. Kolejny film Nicolasa to "Valhalla Rising", którego fabuła oparta jest na mitologii nordyckiej, opowiadający o podróżującym jednookim wojowniku. Piękne obrazy i tematyka stanowią nowy rozdział w twórczości reżysera.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 29 września 1970

miejsce urodzenia: Kopenhaga, Dania

wzrost: 189 cm

Złota Palma
Zdobył Złota Palma, 3 inne nagrody oraz 22 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Liv Corfixen, 2 córki, m.in. Lola
Jest synem Andersa Refna i Vibeki Winding.
Jest przyrodnim bratem Kaspera Windinga.
Odrzucił propozycje wyreżyserowanie filmu "Moja droga Wendy", którą zaproponował mu Lars von Trier. Ostatecznie zamiast niego za kamerą stanął Thomas Vinterberg.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Podajcie wasze ulubione filmy reżysera.

po obejrzeniu 4 filmów refna bronson, valhalla, tylko bog wybacza i drive zauwazylem ze w
kazdym filmie glowny bohater sciska piesci, sceny nie sa zbyt charakterystyczne (drive
obejrzalem po raz drugi zeby zobaczyc czy jest scena jak gosling tez to robi (jest ! aż skorzane
rekawiczki skrzypią :) )

I tak sie...

więcej

Dokładnie :)

podobny do mojego ;)
głównie mam na myśli Bronsona i Drive, oczywiście.

Reżyserski majstersztyk!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones