NirvanaI

9,5
13 ocen muzyki
Nirvana to amerykański zespół grunge'owy, utworzony przez gitarzystę i wokalistę Kurta Cobaina i basistę Krista Novoselica w Aberdeen w stanie Waszyngton. Przez Nirvanę przetoczyło się wielu perkusistów, jednak najdłużej utrzymał się na tym miejscu dopiero Dave Grohl, który dołączył do grupy w 1990 roku.

Wraz z pochodzącym z "Nevermind" singlem "Smells Like Teen Spirit" wydanym w 1991 roku Nirvana stała się przedstawicielem nurtu, wywodzącego się z rocka alternatywnego - grunge. Inne zespoły z Seattle (gdzie narodziła się ta muzyka), takie jak Alice in Chains, Pearl Jam czy Soundgarden, również zyskały popularność, w rezultacie czego rock alternatywny stał się dominującym gatunkiem muzyki w radiu i telewizji w Stanach Zjednoczonych we wczesnej połowie lat dziewięćdziesiątych. Jako frontman Nirvany Kurt Cobain został nazwany "rzecznikiem pokolenia", natomiast sam zespół stał się "głosem Pokolenia X". Cobain nie był zadowolony z powszechnego uwielbienia Nirvany, więc w 1993 roku zespół wydał antykomercyjną płytę "In Utero".

Po śmierci lidera Nirvana wydawała jeszcze przez krótki czas albumy, jednak dopiero po ośmiu latach ukazała się niepublikowana wcześniej piosenka "You Know You're Right", która została nagrana na demo w styczniu 1994 roku. Od czasu debiutu zespół sprzedał ponad 75 milionów egzemplarzy płyt.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones