Pearl Jam 

8,7
14 ocen występów osoby
Pearl Jam
Historia Pearl Jam ma swój początek w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych XX wieku. Wtedy to poznali się gitarzyści Stone Gossard i Mike McCready oraz basista Jeff Ament. O ile znajomość dwóch pierwszych z nich była wówczas dość powierzchowna (McCready prawdopodobnie udzielił jedynie kilku porad Gossardowi dotyczących grania na gitarze), to między Amentem i Gossardem zrodziła się wieloletnia przyjaźń. Wspólnie z Markiem Armem, Stevem Turnerem i Alexem Vincentem założyli w 1984 roku zespół Green River, dziś uznawany za jeden z pierwszych reprezentujących gatunek grunge.

Pod koniec roku 1987 Ament i Gossard zaczęli grać z Andrew Woodem, wówczas wokalistą Malfunkshun. Współpraca układała się na tyle dobrze, że postanowili założyć zespół, przyjął on nazwę Mother Love Bone. Oznaczało to koniec istnienia Green River. W 1989 roku Mother Love Bone podpisał wysoki kontrakt płytowy z wytwórnią PolyGram. Ich debiutancki album "Apple" ukazał się w roku 1990, sześć miesięcy po tym jak, Wood przedawkował heroinę.

Śmierć wokalisty zakończyła działalność Mother Love Bone. Po rozpadzie grupy Ament zagrał kilka koncertów z zespołem Luv Company. Nie było to jednak poważne przedsięwzięcie, a bardziej luźno związana grupa muzyków, której istnienie miało służyć głównie wspólnemu jammowaniu i dobrej zabawie. Gossard zaś odświeżył znajomość z McCreadym. Zaczęli regularnie jammować, a wkrótce przyłączył się do nich również Ament. W tym samym czasie Chris Cornell, wokalista Soundgarden, skomponował dwie piosenki jako hołd dla zmarłego Andrew Wooda. O pomoc w ich nagraniu zwrócił się do Amenta, Gossarda, McCready'ego i Matta Camerona (perkusisty Soundgarden). Ta współpraca zaowocowała powstaniem albumu "Temple of the Dog", którego tytuł (zaczerpnięty z jednego z wersów piosenki "Man of Golden Words" Mother Love Bone) był też nazwą zespołu. Równocześnie z pracą nad tym projektem Gossard, Ament, McCready i Cameron nagrali kilka instrumentalnych piosenek, które miały być zalążkiem powstania nowego zespołu. Aby mógł powstać, potrzebny był jeszcze wokalista oraz perkusista (Cameron nie chciał rezygnować z grania w Soundgarden). Z propozycją objęcia tej drugiej funkcji zwrócono się do Jacka Ironsa - ten odmówił, lecz otrzymane nagranie demo zespołu przekazał swojemu znajomemu z San Diego, wokaliście Eddie'emu Vedderowi. Vedder dograł partię wokalną do trzech piosenek ("Once", "Alive", "Footsteps"), przesłał nagranie do Seattle i został przyjęty jako wokalista. Perkusistą grupy został ostatecznie Dave Krusen. 22 października 1990 roku zespół zagrał swój pierwszy koncert w klubie Off Ramp w Seattle pod nazwą Mookie Blaylock. Ten dzień jest uznawany za oficjalną datę powstania zespołu.
Zobacz pełny opis
Zespół został założony w 1990 r. w Seattle (Waszyngton, USA). Jego założycielami są: Eddie Vedder, Mike McCready, Stone Gossard, Jeff Ament oraz Matt Cameron.
Zespół tworzą:
- Jeff Ament (od 1990 r.; gitara basowa, wokal wspomagający);
- Stone Gossard (od 1990 r.; gitara rytmiczna, gitara prowadząca, gitara basowa, wokal wspomagający);
- Mike McCready (od 1990 r.; gitara prowadząca, wokal wspomagający);
- Eddie Vedder (od 1990 r.; wokal, gitara rytmiczna, harmonijka ustna, tamburyn, akordeon);
- Matt Cameron (od 1998 r.; perkusja, instrumenty perkusyjne, wokal wspomagający).

Zespól wydał następujące albumy:
- 1991 r. - "Ten";
- 1993 r. - "Vs.";
- 1994 r. - "Vitalogy";
- 1996 r. - "No Code";
- 1998 r. - "Yield";
- 2000 r. - "Binaural";
- 2002 r. - "Riot Act";
- 2006 r. - "Pearl Jam";
- 2009 r. - "Backspacer";
- 2013 r. - "Lightning Bolt".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Akurat w moim przypadku będzie to wielka czwórka grungeu:
1.Pearl Jam za Ten i Vitalogy
2.Alice In Chains za Dirt, ale w szczególności za piosenkę Would?
3.Nirvana za Nevermind
4.Soundgarden za Supeunknow


Zespoły zostały podane w kolejności od ulubionego do najmniej ulubionego!


4.07. 2012 O2 World,Berlin.Jedzie ktoś ?

grunge??

użytkownik usunięty

Ciekawa sprawa pearl jam zalicza sie raczej do grunge'owego stylu. Jednakże nijak sie maja do prakycznego prekursora gatunku NIRVANY. Osobiscie wole pearl jam ale to dlatego ze słysze w ich muzyce to samo co w muzyce springsteena, dire straits, paula younga, mozna sie także doszukać zabiegów rodem z jimiego hedrixa i...

więcej

Jedzie ktoś z Was na koncert Pearl Jamu na Openesze ?

State Of Love And Trust - Pearl Jam [PL] https://www.facebook.com/groups/1443775022542694/
Zapraszam fanów PJ, grupa żyje, tworzy setlisty i wymienia się poglądami! ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones