Nirvana I

9,5
13 ocen muzyki
Nirvana I
Nirvana to amerykański zespół grunge'owy, utworzony przez gitarzystę i wokalistę Kurta Cobaina i basistę Krista Novoselica w Aberdeen w stanie Waszyngton. Przez Nirvanę przetoczyło się wielu perkusistów, jednak najdłużej utrzymał się na tym miejscu dopiero Dave Grohl, który dołączył do grupy w 1990 roku.

Wraz z pochodzącym z "Nevermind" singlem "Smells Like Teen Spirit" wydanym w 1991 roku Nirvana stała się przedstawicielem nurtu, wywodzącego się z rocka alternatywnego - grunge. Inne zespoły z Seattle (gdzie narodziła się ta muzyka), takie jak Alice in Chains, Pearl Jam czy Soundgarden, również zyskały popularność, w rezultacie czego rock alternatywny stał się dominującym gatunkiem muzyki w radiu i telewizji w Stanach Zjednoczonych we wczesnej połowie lat dziewięćdziesiątych. Jako frontman Nirvany Kurt Cobain został nazwany "rzecznikiem pokolenia", natomiast sam zespół stał się "głosem Pokolenia X". Cobain nie był zadowolony z powszechnego uwielbienia Nirvany, więc w 1993 roku zespół wydał antykomercyjną płytę "In Utero".

Po śmierci lidera Nirvana wydawała jeszcze przez krótki czas albumy, jednak dopiero po ośmiu latach ukazała się niepublikowana wcześniej piosenka "You Know You're Right", która została nagrana na demo w styczniu 1994 roku. Od czasu debiutu zespół sprzedał ponad 75 milionów egzemplarzy płyt.
więcej
Zespół powstał w Aberdeen (Waszyngton, USA) w 1987 roku, a swą działalność symbolicznie zakończył 5 kwietnia 1994 roku, w dniu śmierci wokalisty Kurta Cobaina.
W 2000 roku zespół trafił do Księgi Rekordów Guinnessa za sukces albumów na żywo "MTV Unplugged in New York" i "From the Muddy Banks of the Wishkah" a także za najczęściej emitowany teledysk w MTV Europe - "Smells Like Teen Spirit".
Wydali następujące albumy:
- 1989 r. - "Bleach";
- 1991 r. - "Nevermind";
- 1993 r. - "In Utero".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Wie ktoś, kiedy koncert w Polsce?

Zespół zajebisty !!!!! , legenda grung'u ! ,a sam Kurt Cobain był wielkim człowiekiem ,wspaniałym wokalistą !!!! , szkoda tylko ,że już Go z nami nie ma :( .Nigdy nie zapomnimy ! .Genialny zespół 10/10 !!!!

Cześć,
Proszę o pomoc, szukam tytułu filmu w którym muzyka Nirvany odgrywała kluczową rolę.
Film widziałem w telewizji RTL 7 w końcu lat 90 lub na początku 2000.
Opoiwadał o chłopcu 12-14 lat, który wałęsa się po okolicy, w domu mam problemy, rodzice to jakaś patologia, z tego co pamiętam dużo było przbitek Kurta i...

więcej

Wiem, że dużo jest odpowiedzi na ten temat, aczkolwiek bardzo nurtują mnie niejasności. Bardzo bym chciała poznać wasze zdanie. Prosiła bym o szerszą definicję z argumentami:)

Top 5 utworów wg. was

użytkownik usunięty

Nie wiem czy było coś takiego ale nie będę wygrzebywał starych tematów więc tworzę nowy.
Wpisujecie 5 ulubionych utworów Nirvany. Ja zacznę
1. Heart shaped box
2. Smells like teen spirit
3. Where did you sleep last night
4. Lake of fire
5. hmm może About a girl.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones