Olivier Martinez I

7,3
2 662 oceny gry aktorskiej
Olivier Martinez I
Jest synem hiszpańsko-marokańskiego boksera i francuskiej sekretarki. Urodził i wychował się na przedmieściach Paryża. Wcześnie porzucił szkołę i zaczął pracować (był m.in. sprzedawacą jeansów). Planował pójść w ślady ojca i zostać zawodowym bokserem, a następnie mechanikiem. Plany pokrzyżował mu wypadek samochodowy, w którym został ranny. Za namową przyjaciół poszedł na przesłuchanie do Conservatoire National Superieur d'Art Dramatique w Paryżu. Przesłuchanie przeszedł pomyślnie i w wieku 23 lat zaczął studiować aktorstwo. Po ukończeniu szkoły trafił do telewizji. Występiwał także na deskach teatru w Paryżu, a dzięki roli w sztuce Eugene'a O'Neilla "Desire Under the Elms" trafił do filmu.
W 1992 roku otrzymał swoją pierwszą większą rolę filmową u boku Yves Montanda w przygodowym filmie Jeana-Jacquesa Beineixa "IP5". Młody aktor szybko zyskał sławę we Francji i zaczął robić karierę w Europie. W 1993 roku wystąpił naprzeciw włoskiej legendy Marcello Mastroianniego w "Un, deux, trois, soleil", za co został nagrodzony Cezarem dla najlepiej zapowiadającego się aktora. Kolejny film Martineza "Huzar" (1995) sprawił, że aktor zyskał miano "francuskiego Brada Pitta". Film "Huzar" zrobił furorę nie tylko w Europie, ale został również dobrze przyjęty w Stanach Zjednoczonych. Głośno było także o Martinezie, ale nie tylko z powodu jego aktorskich dokonań. Prasa bowiem rozpisywała się o romansie Oliviera z aktorką Juliette Binoche, z którą Martinez wystąpił w "Huzarze".
Niechęć Martineza do Hollywood oraz bardzo słaby angielski spawiły, że aktor nie trafił wtedy do amerykańskiej produkcji. Wystąpił on natomiast w czarnej komedii "Mój mężczyzna" (1996). Ponownie głośno o aktorze zrobiło się w 1997 roku, kiedy to Martinez wystąpił w "Pokojówce z Titanica". Kolejne eurpoejskie filmy z jego udziałem, "La Ciudad de los prodigios" (1999), "La Taule" (2000) i "Toreros" (2000) nie odniosły już tak spektakularnych sukcesów. Kariera aktora jednak nadal rozwijała się znakomicie, zwłaszcza po udanej roli w "Before Night Falls" (2000). Powoli zdobywał serca amerykańskiej widowni dzięki występom w "Pogrmcy byków" (2001) i w "Semana Santa" (2002). Największy sukces i międzynarodową sławę przyniosła Martinezowi rola w "Niewiernej" Adriana Lyne'a (2002). Jego rola początkowo miała być przeznaczona dla amerykańskiego aktora, jednak reżyser uparł się, aby to właśnie Martinez zagrał kochanka Diane Lane, znudzonej żony Richarda Gere'a. Rolą tą Olivier trafił chyba na stałe do Hollywood, czego dowodem może być występ aktora w superprodukcji "S.W.A.T. Jednostka Specjalna" (2003).
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 12 stycznia 1966

miejsce urodzenia: Paryż, Francja

wzrost: 178 cm

Cezar
Zdobył Cezar, 1 nominacja
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Halle Berry (13.07.2013 - 28.12.2015, rozwód); syn Maceo Robert (ur. 05.10.2013)
Jego bratem jest Vincent Martinez.
Studiował aktorstwo w International conservatory of Paris.
Jego rodzice to Robert i Rosemarie Martinez.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

niesamowicie przystojny... jak dla mnie!! bardzo przypomina josha hollowaya (sawyer) z lostow, obaj piekni :)))))))

Bardziej Gabriel Aubry podobny do Sawyera ;)

jw

odnaleźć na planie, że oglądanie jego popisów aktorskich nie psuje wrażenia estetycznego dobrego filmu. To
już zadatek na przyszłość.

Bawidamek! Może wreszcie sie ustatkował.....przy Halle Berry zobaczymy

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones