Maya Rudolph 

Maya Khabira Rudolph

7,0
5 861 ocen gry aktorskiej
Maya Rudolph
Córka producenta filmowego, Dicka Rudolpha  i piosenkarki muzyki soul - Minnie Riperton. Kiedy miała rok, jej matka nagrała przebój "Lovin' You", który stał się jej największym hitem i był nucony jako kołysanka dla Mai. Dorastała w środowisku artystów, uczęszczała do szkoły St. Augustine, w której poznała Gwyneth Paltrow i z którą przyjaźni się do dziś. Ojciec aktorki "Zakochanego Szekspira ", Bruce Paltrow zaangażował Mayę do epizodycznej roli w "Tylko w duecie", w którym grała również Gwyneth .
Studiowała fotografię na Uniwersytecie w Santa Cruz, gdzie z kolegami ze studiów założyła zespół muzyczny "Supersauce". Szybko jednak z niego odeszła i dołączyła do innej kapeli pod nazwą "The Rentals", z którymi jeździła w trasy po całej Ameryce na początku lat 90. Gdy The Rentals się rozpadł, Maya rozpoczęła realizację swojego marzenia, jakim było aktorstwo.
Jej kariera rozpoczęła się od współtworzenia odcinków popularnego tv show "Saturday Night Live". Szybko odkryto u niej talent komediowy i zaczęto zatrudniać przy epizodycznych rolach w filmach z tego gatunku. Grała niewielkie rólki m.in. w "Lepiej być nie może" z Nicholsonem  i Hunt oraz w "50 pierwszych randkach" z Sandlerem  i Barrymore. Przełom nastąpił w 2009 roku, kiedy Sam Mendes powierzył jej rolę Verony, w filmie "Para na życie". Opowieść o zwariowanych, patrzących na świat na opak trzydziestolatkach, którzy spodziewają się dziecka, stała się dla niej przepustką do pierwszej ligi aktorskiej. Później już były tylko główne role w "Dużych dzieciach" oraz w nagradzanych "Druhnach".
W życiu prywatnym Maya związana jest z reżyserem  Paulem Thomasem Andersonem. Ma z nim trojkę dzieci - 2 córki: Pearl Minnie i Lucille oraz syna Jacka.

Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 27 lipca 1972

miejsce urodzenia: Gainesville, Floryda, USA

wzrost: 170 cm

Emmy
Zdobyła 4 nagrody Emmy, 4 inne nagrody i 25 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
W 1994 roku ukończyła studia licencjackie w zakresie fotografii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Cruz (Kalifornia, USA).
Należała do następujących zespołów muzycznych:
- 1990 r. - 1994 r. - Supersauce (śpiew);
- 1994 r. - 1999 r. - The Rentals (wokal wspomagający, instrumenty klawiszowe).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych