Otar Iosseliani 

Otare Ioseliani

7,6
10 ocen pracy reżysera
Otar Iosseliani
Reżyser, scenarzysta, producent, aktor. Urodził się 2 lutego 1934 roku w Tbilisi w Gruzji i tam ukończył konserwatorium na wydziałach fortepianu, kompozycji i dyrygentury. W 1952 roku przeniósł się do Moskwy, gdzie studiował matematykę oraz reżyserię w Instytucie Filmowym WGIK; jego opiekunami byli Aleksandr Dowżenko i Mikhail Chiaureli. Jeszcze w czasie studiów pracował dla gruzińskiej telewizji - nakręcił około dziesięciu krótkometrażowych filmów. W 1962 roku zrealizował swój fabularny debiut - legendarny "Kwiecień" - błyskotliwą komedię o miłości dwojga młodych ludzi walczących ze złośliwą materią. Film został jednak oskarżony o formalizm i nie doczekał się oficjalnej premiery aż do festiwalu w Cannes w 2000 roku. Rozczarowany reżyser na kilka lat porzucił film i zarabiał na życie jako dalekomorski rybak i robotnik w zakładach metalurgicznych. Jego pierwszy długometrażowy film, "Cierpkie wino", w Związku Radzieckim rozpowszechniany jako "Listopad", został pokazany na MFF w Cannes i zdobył nagrodę FIPRESCI. Niestety kolejny obraz - "Pastorałka" - znów został zatrzymany przez radziecką cenzurę. Kiedy Iosseliani po pięciu latach wyjechał z nim na festiwal w Berlinie i zdobył tam kolejną nagrodę FIPRESCI, nie widząc dla siebie realnych szans w kinematografii ZSRR, postanowił kontynuować twórczość na Zachodzie. Filmy Iosselianiego, w jakiś sposób typowe dla gruzińskiej poetyki, we Francji zyskały sobie opinię egzotycznego i bardzo oryginalnego spojrzenia na życie ludzkie i uczyniły z ich twórcy faworyta festiwalowych jury. Pierwszy film zrealizowany we Francji, abstrakcyjna komedia "Ulubieńcy Księżyca", otrzymał Srebrnego Lwa na MFF w Wenecji w 1984 roku. W następnym filmie "I nastała jasność" Iosseliani porzucił komediowy ton i stworzył przejmujący portret mieszkańców afrykańskiej wysiedlanej wioski i znów zdobył Srebrnego Lwa w Wenecji. W kolejnych filmach - "Polowanie na motyle", "Żegnaj, stały lądzie" czy właśnie prezentowanym "W poniedziałek rano" - reżyser pozostał wierny swojemu stylowi i stworzył dyskretne, acz bardzo zabawne studia małych społeczności, pełnych ekscentrycznych postaci i surrealistycznego humoru. Również za te filmy zebrał kilka prestiżowych festiwalowych nagród. W 1994 roku, kiedy jego ojczyzna odzyskała niepodległość, Gruzin zrealizował dla telewizji Arte czterogodzinny dokument o swoim kraju "Gruzjo, jedyna". W 1996 roku Iosseliani nakręcił "Zbóje: Rozdział VII", komedię o niby wszechwładnej, a jednak czasem bezradnej cenzurze, film, który stał się jego słodką zemstą wobec tej instytucji.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 2 lutego 1934

data śmierci: 17 grudnia 2023

miejsce urodzenia: Tyflis (obecnie Tbilisi), ZSRR, (obecnie Gruzja)

Srebrny Niedźwiedź
Zdobył Srebrny Niedźwiedź, 9 innych nagród oraz 8 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
W 1986 roku był członkiem jury obradującego w trakcie 36. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie (Niemcy).
W 1989 roku był członkiem jury na 37. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastián (Hiszpania).
W 1999 roku podczas 48. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Mannheim-Heidelberg (Niemcy) był jednym z członków jury konkursu głównego.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Wpisujcie Wasze rankingi filmów, które wyreżyserował.

Świetny reżyser, narazie wdzialem jego tylko "Żegnaj stały lądzie" i "W poniedziałek rano". Fajnie jak by tvp kultura dawała więcej jego filmów. Pozdrawiam.

Farewell, Home Sweet Home
to to samo co
Żegnaj, stały lądzie (Adieu, plancher des vaches!)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones