Otto Preminger 

Otto Ludwig Preminger

7,8
438 ocen pracy reżysera
Otto Preminger
Pierwsze doświadczenia aktorskie Preminger zdobył w teatrze Maxa Reinhardta, gdy studiował prawo. W świat teatru wkroczył jako producent i reżyser. Do Ameryki przybył w 1935 roku jako reżyser teatralny, gdzie został zatrudniony przez 20th Century Fox. Pod koniec lat 30. odszedł ze studia aby pracować na Broadwayu, jednak powrócił do wytwórni filmowej na początku lat 40., specjalizując się w rolach nazistów (pomimo żydowskiego wyznania). Preminger wrócił na stołek reżysera filmem "Margin For Error", adaptacją sztuki, którą wcześniej wyreżyserował na Broadwayu. Film "Laura", oparty na bestsellerowej powieści i sztuce autorstwa Very Caspary, trafił w ręce Roubena Mamouliana, jednak został on zwolniony krótko po rozpoczęciu zdjęć. Jego miejsce zajął Preminger, który dokończył film. "Laura" okazała się ogromnym sukcesem. "Wieczna Amber", najważniejszy z kolejnych filmów Premingera nakręconych dla studia Fox, okazał się finansową klapą, jednak mimo tego umocnił reputację reżysera.

We wczesnych latach 50., Preminger stał się niezależnym producentem i reżyserem. Natychmiast zaczął pracować na własne nazwisko, rzucając serię efektywnych wyzwań restrykcyjnemu kodeksowi Haysa, który zakazywał pokazywania na ekranie różnych kontrowersyjnych tematów. Jego komedia "Niebieski księżyc" przełamała granice odnośnie tematów seksualności, stosunkowo lekkim, otwartym i szczerym potraktowaniem zagadnień dziewictwa i ciąży. "Złotoręki" był pierwszym dużym hollywoodzkim filmem, który podejmował problem uzależnienia od narkotyków. "Czarna Carmen" okazała się dużym sukcesem Premingera w dziedzinie musicalu, co zaprowadziło go prosto do Samuela Goldwyna, który wybrał Premingera na stanowisko reżyserskie "Porgy i Bess" – filmowej adaptacji opery George’a i Iry Gershwinów. Rekord Premingera w notowaniach box office nie był szczególnie powalający w tamtym okresie. Składała się na to głośna porażka filmu "Święta Joanna" oraz wielki przebój "Anatomia morderstwa". Filmy Premingera z wczesnych lat 60. były coraz większe, dłuższe i bardziej pretensjonalne, między innymi "Burza nad Waszyngtonem" (142 minuty), "Kardynał" (175 minut) i "Wojna o ocean" (165 minut). Jednak w połowie dekady powściągnął swe ambicje i chęć odniesienia sukcesu, kręcąc takie filmy jak "Bunny Lake zaginęła", "Skidoo" oraz "Powiedz, że mnie kochasz, Junie Moon". W latach 70. nakręcił thrillery "Różyczka" i "Czynnik ludzki", które okazały się porażką. Otto Preminger zmarł w 1986 roku, siedem lat po tym jak początki choroby Alzheimera zakończyły jego karierę filmową. Dzięki swojej ekstrawaganckiej osobowości, Preminger był jednym z najbardziej wyrazistych i najbardziej znanych reżyserów / producentów swojej ery. Całe pokolenie dzieci znało go dobrze dzięki roli nikczemnego Pana Freeze'a w telewizyjnym serialu "Batman".
Zobacz pełny opis

dane personalne:

data urodzenia: 5 grudnia 1905

data śmierci: 23 kwietnia 1986

miejsce urodzenia: Wiedeń, Austro-Węgry, (obecnie Austria)

wzrost: 183 cm

Brązowy Niedźwiedź
Zdobył Brązowy Niedźwiedź, 12 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
trzykrotnie żonaty: 1. Marion Mill (03.08.1932 - 25.08.1949, rozwód); 2. Mary Gardner (04.12.1951 - 10.03.1959, rozwód); 3. Hope Bryce (od 28.12.1971 do jego śmierci), bliźnięta: Victoria i Mark (ur. 03.10.1960)
Zmarł z powodu raka i choroby Alzheimera w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA). Został pochowany na cmentarzu Woodlawn w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA).
Jest bratem producenta Ingo Premingera.
Był członkiem jury na festiwalu w Cannes w roku 1956.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

1.Anatomia morderstwa 9/10
2.Burza nad Waszyngtonem 9/10
3.Bunny Lake zaginęła 9/10
4.Na krawędzi prawa 9/10
5.Laura 8/10
6.Upadły anioł 8/10
7.Rzeka bez powrotu 6/10
8.Czarna Carmen 6/10

Biografia

użytkownik usunięty

Poniższy tekst dodałem jako kontrybucję, ale nie wiem kiedy zostanie sprawdzona :) Zatem jakby ktoś chciał wcześniej przeczytać:

Pierwsze doświadczenia aktorskie Preminger zdobył w teatrze Maxa Reinhardta, gdy studiował prawo. W świat teatru wkroczył jako producent i reżyser. Do Ameryki przybył w 1935 roku jako...

Aż dziwne że taki reżyser nie ma ani jednego wpisu. A nakręcił takie świetne filmy jak m.in. Anatomia morderstwa czy Laura.

Jakże przewrotny noir, gdzie femme fatale ma serce ("Mówisz co innego, ale robisz dokładnie to samo. Z tą dziewczyną ci się nie uda"), twarz LINDY DARNELL i poczucie humoru ("Nie zdradzam na randkach":-)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones