Christopher John Boyle

Dane personalne:

data urodzenia:

20 lipca 1964

data śmierci:

18 maja 2017

miejsce urodzenia:

Seattle, Waszyngton, USA

wzrost:

188 cm

stan cywilny:

dwukrotnie żonaty: 1.Susan Silver (1990 - 2004, rozwód), córka Lilian Jean (ur. 28.06.2000); 2. Vicky Karayiannis (od 2004 do jego śmierci), córka Toni (ur. 18.09.2004), syn Christopher Nicholas (ur. 2005)
Chris Cornell I
Źródło: Getty Images Autor: Steve Granitz
Chris Cornell - galeria zdjęć - filmweb

Christopher J. Cornell urodził sie 20 lipca 1964 roku na przedmieściach Seattle. Był jednym z sześciorga rodzeństwa. Od najmłodszych lat przejawiał ogromne zainteresowanie muzyką, zaczynał od lekcji gry na pianinie i słuchania pożyczonych płyt Lynyrd Skynyrd, Beatles i Alice Cooper w wieku zaledwie siedmiu lat. Cornell szybko zaprzestał gry na pianinie i zdobył zestaw perkusyjny na którym grał do kawałków Rush i Yes. Rodzice Chrisa rozwiedli się kiedy miał 14 lat, artysta rzucił szkołę i podjął pracę jako kucharz. Pierwszy zespół Cornella, Jones Street Band, grał kowery Rush, AC/DC, Sex Pistols i Ramones. Po raz pierwszy spróbował tu wokalizy, zainteresowania które będzie później wykonywał zawodowo. Cornell wymienia samozatytułowaną płytę Killing Joke jako pierwszą wielostylową muzykę jaką usłyszał, zdając sobie sprawę, że on też może połączyć nową falę z heavy metalem i odnieść sukces. W tym czasie Cornell już wyprowadził się z domu rodzinnego i mieszkał z kolegą w Seattle, dołączając w 1982 roku do zespołu o nazwie The Shemps , który został założony przez kolegę z pokoju Kima Thayila, Matta Dentino. Kolega z pokoju Cornella okazał się trochę zbyt łuskowaty i on wkrótce wprowadził się do Hiro Yamamoto, pierwszego basisty Shemps. W 1984 roku, po zgonie zespołu, Cornell i Yamamoto zaprosili Thayila do utworzenia razem zespołu. Nazwali się Soundgarden, Cornell przyjął rolę wokalisty i bębniarza. W 1986, skład zespołu był już czteroosobowy po dojściu perkusisty Scotta Sundquista i jego szybkim zastąpieniu przez Matta Camerona. Cornell przeprowadził się na Melrose Avenue East, przejmując lokal po Andrew Woodzie z Malfunkshun, z którym wcześniej mieszkał. Brał także lekcje śpiewu, pracując w tym czasie w Rain City Grill. Sąsiad pamięta odbywające się tam próby Soundgarden i Cornella stojącego w swojej kuchni i ćwiczącego krzyki. Jego ówczesna dziewczyna, Susan Silver (którą następnie poślubił we wrześniu 1990 roku), została menadżerką zespołu. Wkrótce Cornell zainteresował się rozszerzeniem swojego talentu muzycznego i nauczył się gry na gitarze i basie; a jego gitara miała odtąd duży wpływ na muzykę Soundgarden. Jego nowa umiejętność doprowadziła do paru przedsięwzięć solowych, jak piosenka "Seasons," ze ścieżki dźwiękowej filmu Singles i akustyczna wersja "Like Suicide" z S.F.W.. 16 marca 1990 zmarł Andy Wood, a w hołdzie Cornell napisał i nagrał dema "Reach Down" i "Say Hello 2 Heaven." W listopadzie tego roku te piosenki zostały nagrane i wydane jako część projektu Temple of the Dog, w którym wystąpił również Matt Cameron. Cornell znów współpracując z Cameronem stali się połową M.A.C.C., kowerując utwór "Hey Baby" na płycie Stone Free w hołdzie Jimi Hendrixowi. Po rozpadzie Soundgarden zajął się robieniem kariery na własną rękę i nagrał płytę solową.

znany z

ocena ról aktorskich Chris Cornell

8,0 5 ocen
Samotnicy

Chris

filmografia Chris Cornell

sortuj wg:

pokaż:

moja aktywność:

aktor
zwiń
1992 6,9
Samotnicy(1992)
Singles

Chris

we własnej osobie
rozwiń
gościnnie
rozwiń
 • W latach 1984 - 1997 był liderem zespołu Soundgarden, od 2010 roku wraz z reaktywacją zespołu, powrócił do statusu wokalisty zespołu. 
 • Jako członek zespołu "Soundgarden" pierwotnie był perkusistą zanim Matt Cameron wszedł w skład grupy, następnie przerzucil się na wokal.
 • Wydał następujące albumy:
  - 1999 r. - "Euphoria Morning";
  - 2007 r. - "Carry On";
  - 2009 r. - "Scream";
  - 2015 r. - "Higher Truth".
 • Jest członkiem następujących zespołów:
  - Soundgarden (1984 - 1997 i od 2010; wokal, gitara, perkusja, pianino, mandolina);
  - Temple of the Dog (1990 - 1992 i 2003; wokal, gitara, banjo, harmonijka ustna);
  - Audioslave (2001 - 2007; wokal).
zobacz wszystkie tematy na forum

twórcy strony zobacz więcej

Cieszymy się, że Ty też masz łeb pełen filmów i chcesz podzielić się swoją wiedzą z innymi.
Niniejsza strona została utworzona dzięki takim jak Ty! Najwięcej treści dodali:

dowiedz się więcej