Pernilla August 

Mia Pernilla Hertzman-Ericson

6,9
2 497 ocen gry aktorskiej
Pernilla August
Pernilla August, a właściwie Mia Pernilla Wallgren, urodziła się w 13 lutego 1958 r. w Sztokholmie. Wśród jej ról teatralnych są m.in. spektakle: "Hamlet" (nagroda British Drama Magazine za najlepszą kobiecą rolę drugoplanową - aktorka grała Ofelię), "Dom lalki", "Upiory" i "Opowieść zimowa" w reżyserii Ingmara Bergmana oraz "Master of Strindberg", "The Last Yankee" i "Trzy siostry". Pernilla August zdobyła nagrodę dla najlepszej aktorki na festiwalu w Cannes w roku 1992 za rolę w "Dobrych chęciach" wyreżyserowanych przez Bille Augusta na podstawie scenariusza Ingmara Bergmana. Inne jej filmy to m.in.: "Fanny i Alexander" Bergmana, "Tuppen" Lasse Hallstroma, "Jerusalem" (TVP: "Jeruzalem") Bille Augusta, znana większemu gronu widzów z roli Shmi Skywalker w filmie "Gwiezdne wojny: część I - Mroczne widmo" i "Gwiezdne wojny: część I - Atak klonów" oraz "The Private Confession" w reżyserii Liv Ullman według scenariusza Ingmara Bergmana. Wśród jej ról telewizyjnych są m.in.: "Play" w reżyserii Ingmara Bergmana, tytułowa "Maria - matka Jezusa", "Kroniki młodego Indiany Jonesa", "The Wild Bird" i "Hamlet".
A w życiu osobistym dwukrotnie rozwiedziona, jest matką trzech córek; Agnes, Asty i Alby.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 13 lutego 1958

miejsce urodzenia: Sztokholm, Szwecja

wzrost: 173 cm

Złota Palma
Zdobyła Złota Palma, 8 innych nagród oraz 11 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie zamężna: 1. Klas Östergren (1982 - 1989, rozwód), córka Agnes (ur. 1985); 2. Bille August (1991 - 1997, rozwód), 2 córki: Asta i Alba
Była członkinią jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian w 2007 roku.
Ubiegała się o rolę Francesci Johnson w filmie "Co się wydarzyło w Madison County". Ostatecznie w postać tę wcieliła się Meryl Streep.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Z jednej strony grała matkę Jezusa Chrystusa, a z drugiej matkę Dartha Vadera.

Imponujący wyczyn ;)

Świetne grała w SW.

mama

użytkownik usunięty

Jest w niej coś "matczynego" - od razu jak się na nią spojrzy, to sprawia wrażenie ciepłej, troskliwej osoby, aż się człowiek chce przytulić i zawołać "mama". Zresztą, nic dziwnego, że dają jej takie role - w Dinie była mamą, w Jonesie mamą, grała nawet Matkę Bożą :)

gdzie wcieliła się w burdel mamę.