Meryl Streep 

Mary Louise Streep

8,2
116 248 ocen gry aktorskiej
Meryl Streep
Meryl Streep urodziła się 22 czerwca 1949 roku w Summit w stanie New Jersey (USA). Kiedy miała 12 lat, rozpoczęła naukę śpiewu, ponieważ jej marzeniem było zostać gwiazdą opery. Kiedy jednak wystąpiła w przedstawieniu "Panna Julia" podczas nauki w Vassar College, zmieniła zdanie i od tej pory widziała siebie w roli aktorki. Naukę kontynuowała w Yale School of Drama, gdzie uzyskała tytuł magistra sztuk pięknych w 1975 roku.

Po ukończeniu szkoły rozpoczęła pracę na Broadwayu. Bardzo szybko została zauważona i doceniona. Za role w sztukach Tennessee Williamsa "27 Wagons Full of Cotton" oraz Arthura Millera "A Memory of Two Mondays" otrzymała nominację do Nagrody Tony. Na dużym ekranie debiutowała w roku 1977 w filmie pt. "Julia". Zaledwie rok później została nominowana do Oscara za rolę w "Łowcy jeleni". Kolejne filmy to pasmo sukcesów i nagród. Każdy miłośnik kina na pewno pamięta jej fenomenalne role w takich filmach jak: "Sprawa Kramerów" (1979), "Kochanica Francuza" (1981) czy "Wybór Zofii" (1982). Aktorka otrzymała rekordową liczbę nominacji do Oscara (21 nominacji, 3 wygrane) oraz Złotych Globów (31 nominacji, 9 wygranych). Jest również między innymi laureatką Festiwalu Filmowego w Cannes, Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA) czy Nagrody Gildii Aktorów Ekranowych (SAG). Sukcesy odnosi także na małym ekranie. Za role w serialach "Holocaust" (1978), "Anioły w Ameryce" (2003) czy "Five Came Back" (2017) otrzymała Nagrody Emmy.

Meryl Streep jest od 1978 roku w związku małżeńskim z Donem Gummerem, z którym ma czwórkę dzieci. Mimo fenomenalnej kariery prowadzi bardzo spokojne życie i często podkreśla, że rodzina jest dla niej najważniejsza.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 22 czerwca 1949

miejsce urodzenia: Summit, New Jersey, USA

wzrost: 168 cm

Oscar
Zdobyła 3 nagrody Oscar, 53 inne nagrody oraz 128 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż Don Gummer (od 30.09.1978), 4 dzieci: Henry Wolfe (ur. 13.11.1979), Mary Willa (ur. 03.08.1983), Grace Jane (ur. 09.05.1986), Louisa Jacobson (ur. 12.06.1991)
Była brana pod uwagę do roli Iris Hineman w "Raporcie mniejszości", lecz ostatecznie zagrała ją Lois Smith.
W 1971 r. uzyskała tytuł licencjata na kierunku dramatycznym w Vassar College w Poughkeepsie (Nowy Jork, USA), a w 1975 r. tytuł magistra sztuk pięknych na Uniwersytecie Yale w New Haven (Connecticut, USA).
W plebiscycie internetowym Entertainment Weekly została w 1999 roku wybrana najlepszą współczesną aktorką, zdecydowanie wygrywając z Michelle Pfeiffer, która zajęła drugie miejsce.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Współczuję osobie, która ma na tyle denne życie, że jedyne co może osiągnąć, to zaniżyć ocenę Meryl Streep na filmwebie.

nie zagrała w Harrym Portierze...

Margot Robbie ma pierwsze miejsce w ''Legionie Samobójców'' a Meryl Streep za ''Wybór Zofii'' ma 233 miejsce!!!!!! To jest przecież jakaś zakrawa na skandal. Wiem wiem w sprawach politycznych jest ****** ale jest wyśmienitą aktorką, która ma na swoim koncie WSPANIAŁE Role większość to klasyki kina! Trzy oskary i wiele...

więcej

strasznie mnie kręci, a do tego doskonała aktorka

Czy Meryl może kiedykolwiek zagrać źle? albo chociaż dobrze? Przecież to jest istny wirtuoz aktorski! Nawet w najgorszym szajsu potrafi zagrać Znakomicie. Naprawdę geniusz!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones