[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/56464/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":12,"rate":6.083333333333333,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"/person/ajax/roles/56464/1","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":12,"rate":5.583333333333333,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}},{"id":4,"name":"music","above5p":true,"career":{"name":"kompozytor"},"ranking":{"name":"Muzyki","link":"/person/ajax/roles/56464/4","url":"/ranking/person/music"},"rating":{"count":5,"rate":8.4,"desc":"ocen","profession":"muzyki"}}]
6,1
12 ocen pracy reżysera
Philip Ridley
Angielski artysta, udzielający się w wielu dziedzinach sztuki, urodził się w 1964 w Londynie, w dzielnicy Bethnal Green, gdzie żyje i tworzy przez całe swoje życie. Studiował malarstwo w St Martin's School of Art, a jego prace wystawiano w Europie i Japonii. Jest autorem kilku powieści, opowiadań i książek dla dzieci. W 1991 na deskach Teatru Bush w Londynie odbyła się premiera jego pierwszej sztuki, "The Pitchfork Disney". Kolejna sztuka Ridleya, "The Fastest Clock in the Universe", okazała się wielkim sukcesem i przyniosła jej autorowi parę prestiżowych nagród. Odtąd stale udziela się on w teatrze, pisząc sztuki zarówno dla dorosłej widowni, jak również młodzieży i dzieci.
Po nakręceniu dwóch krótkometrażówek i napisaniu scenariusza do "Braci Kray" Petera Medaka, w 1990 przyszedł czas na pełnometrażowy debiut Philipa Ridleya jako reżysera na dużym ekranie. Kontrowersyjny film "Połyskliwa skóra" zdobył kilka nagród, w tym m.in. Srebrnego Lamparta i nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Locarno. Dzieląc czas między pisaniem książek, tekstów piosenek, sztuk teatralnych czy fotografię, nakręcił jeszcze dwa filmy: "Las namiętności" z 1995 i "Heartless - W świecie demonów" z 2009 roku.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 29 grudnia 1964

miejsce urodzenia: Londyn, Anglia, Wielka Brytania

Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych
  • Ridley urodził się w East End w Londynie, gdzie nadal mieszka i pracuje. He studied painting at St. Studiował malarstwo w St Martin's School of Art and his work has been exhibited throughout Europe and Japan . Martin's School of Art , a jego prace były wystawiane w całej Europie i Japonii . He started as both ... więcej

    • szkoda,ze tak mało tworzy.Reflecting Skin i Las Namiętności to prawdziwe perełki filmowe.praktycznie pod każdym względem.więcej,więcej!

      1