Rafał Wieczyński 

7,6
265 ocen gry aktorskiej
Rafał Wieczyński
Urodzony 22 września 1968 roku w Warszawie. W klasie piątej szkoły podstawowej został wybrany przez reżysera Włodzimierz Haupe do jednej z głównych ról w serialu "Tylko Kaśka" (1980). Po udziale w serialu "Lato leśnych ludzi" (1984) zyskał sobie sympatię młodej widowni. Pierwszym ważnym doświadczeniem aktorskim była dla niego postać narkomana Jacka w dramacie "...Jestem przeciw" (1985) Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego. Po głównej roli Dawida Grossmana w debiutanckim filmie Waldemara Dzikiego "Kartka z podróży" (1983) zdobył uznanie krytyki. Występował także w teatrze. W 1987 roku ukończył pracę nad rolą Jasia Kunefała [miał ukazać proces dojrzewania wiejskiego młodego chłopaka a potem pisarza, na przestrzeni 20. lat] w serialu zrealizowanym według prozy Stanisława Piętaka "Ucieczka z miejsc ukochanych" -opowieści o trudnej drodze do pisarstwa. Zagrał tytułową postać 16-letniego Baltazara, syna budziszyńskiego doktora Sigismunda w filmie przygodowym "Niezwykła podróż Baltazara Kobera" (1988) Wojciecha Jerzego Hasa.

Za swój debiut reżyserski komedii polsko-francuskiej "Naprawdę krótki film o miłości, zabijaniu i jeszcze jednym przykazaniu" (1992) otrzymał Grand Prix na Festiwalu Debiutów w Annonay, nagrodę Stowarzyszenia "Artemi's" w Mamers i nagrodę za scenariusz Cinema Jove w Walencji.

więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 22 września 1968

miejsce urodzenia: Warszawa, Polska

W 1991 roku ukończył Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (Polska).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych