Ronald ReaganI

Ronald Wilson Reagan

6,9
150 ocen gry aktorskiej
Ronald Reagan znakomity aktor, polityk-gubernator Kalifornii oraz prezydent USA.

Reagan ukończył w Dixon nauki społeczne, ekonomię i teatrologię. W 1932 został reporterem radiowym prowadzącym audycje sportowe. A w 5 lat później w 1937 roku podpisał kontrakt z wytwórnią filmową Warner Brothers.
Wystąpił aż w 53 filmach, m.in.: Dark Victory E. Gouldinga (1939), This Is the Army M. Curtiza (1943), Prisoner of War A. Martona (1954). W czasie II wojny światowej na zlecenie armii kręcił filmy propagandowe. W 1945 powrócił do Hollywood, gdzie, oprócz kariery filmowej, zaangażował się w ruchu związkowym filmowców.

Po zakończeniu kariery aktorskiej rozpoczął działalność polityczną i w 1962 wstąpił do Partii Republikańskiej. W latach 1966-1974 był przez dwie kadencje gubernatorem stanu Kalifornia. W prezydenckiej kampanii wyborczej w 1980 prezentował konserwatywne poglądy, w kwestiach polityki zagranicznej występował przeciwko dotychczasowemu stanowisku USA wobec ZSRR.

Ronald Reagan był czterdziestym prezydentem, który piastował swoj urząd przez dwie kadencje w latach 1981 - 1989 oraz był pierwszym od pięćdziesięciu lat prezydentem o poglądach jednoznacznie prawicowych i zdecydowanie antykomunistycznych.
Po latach kariery aktorskiej i kilkuletnim piastowaniu wpływowego stanowiska gubernatora Kalifornii, co przyczyniło sie do jego zwycięstwa wyborczego w 1980 roku, stał się twórcą amerykańskiej "rewolucji konserwatywnej", która zmieniła oblicze Stanów Zjednoczonych i wzmocniła ich potęgę gospodarczą. Jego zasługą było też odbudowanie ducha patriotyzmu w sercach Amerykanów i powrót do idei "wielkiej Ameryki
W dwa miesiące później został postrzelony w wyniku zamachu na jego życie w Waszyngtonie. W polityce wewnętrznej lata prezydentury Reagana przebiegały pod znakiem tzw. reaganomiki, która charakteryzowała się podniesieniem stóp procentowych, zmniejszeniu wydatków socjalnych, redukcji podatków. W efekcie doszło do spadku inflacji i do ożywienia gospodarczego, rosła wartość dolara wobec innych walut, ale rósł też deficyt handlowy USA. Zapewniło to jednak siedmioletni okres koniunktury gospodarczej i wyraźny spadek bezrobocia.

Po zakończeniu kariery poltycznej, przez dziesięć lat, przebywał w swym domu w Bel Air cierpiąc na chorobę Alzheimera. Zmarł w wieku 93 lat a przyczyną zgonu było prawdopodobnie zapalenie płuc.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones