Ronald Reagan I

Ronald Wilson Reagan

6,9
151 ocen gry aktorskiej
Ronald Reagan I
Ronald Reagan znakomity aktor, polityk-gubernator Kalifornii oraz prezydent USA.

Reagan ukończył w Dixon nauki społeczne, ekonomię i teatrologię. W 1932 został reporterem radiowym prowadzącym audycje sportowe. A w 5 lat później w 1937 roku podpisał kontrakt z wytwórnią filmową Warner Brothers.
Wystąpił aż w 53 filmach, m.in.: Dark Victory E. Gouldinga (1939), This Is the Army M. Curtiza (1943), Prisoner of War A. Martona (1954). W czasie II wojny światowej na zlecenie armii kręcił filmy propagandowe. W 1945 powrócił do Hollywood, gdzie, oprócz kariery filmowej, zaangażował się w ruchu związkowym filmowców.

Po zakończeniu kariery aktorskiej rozpoczął działalność polityczną i w 1962 wstąpił do Partii Republikańskiej. W latach 1966-1974 był przez dwie kadencje gubernatorem stanu Kalifornia. W prezydenckiej kampanii wyborczej w 1980 prezentował konserwatywne poglądy, w kwestiach polityki zagranicznej występował przeciwko dotychczasowemu stanowisku USA wobec ZSRR.

Ronald Reagan był czterdziestym prezydentem, który piastował swoj urząd przez dwie kadencje w latach 1981 - 1989 oraz był pierwszym od pięćdziesięciu lat prezydentem o poglądach jednoznacznie prawicowych i zdecydowanie antykomunistycznych.
Po latach kariery aktorskiej i kilkuletnim piastowaniu wpływowego stanowiska gubernatora Kalifornii, co przyczyniło sie do jego zwycięstwa wyborczego w 1980 roku, stał się twórcą amerykańskiej "rewolucji konserwatywnej", która zmieniła oblicze Stanów Zjednoczonych i wzmocniła ich potęgę gospodarczą. Jego zasługą było też odbudowanie ducha patriotyzmu w sercach Amerykanów i powrót do idei "wielkiej Ameryki
W dwa miesiące później został postrzelony w wyniku zamachu na jego życie w Waszyngtonie. W polityce wewnętrznej lata prezydentury Reagana przebiegały pod znakiem tzw. reaganomiki, która charakteryzowała się podniesieniem stóp procentowych, zmniejszeniu wydatków socjalnych, redukcji podatków. W efekcie doszło do spadku inflacji i do ożywienia gospodarczego, rosła wartość dolara wobec innych walut, ale rósł też deficyt handlowy USA. Zapewniło to jednak siedmioletni okres koniunktury gospodarczej i wyraźny spadek bezrobocia.

Po zakończeniu kariery poltycznej, przez dziesięć lat, przebywał w swym domu w Bel Air cierpiąc na chorobę Alzheimera. Zmarł w wieku 93 lat a przyczyną zgonu było prawdopodobnie zapalenie płuc.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

data urodzenia: 6 lutego 1911

data śmierci: 5 czerwca 2004

miejsce urodzenia: Tampico, Illinois, USA

wzrost: 185 cm

nagrody: nagrodę

dwukrotnie żonaty: 1. Jane Wyman (26.01.1940 - 28.06.1948, rozwód), córka Maureen (ur. 04.01.1941), syn Michael (ur. 18.03.1945); 2. Nancy Davis (od 04.03.1952 do jego śmierci), córka Patti (21.10.1952), syn Ron (ur. 20.05.1958)
W 1981 roku, na dwa tygodnie przed swoimi 70. urodzinami, Ronald Reagan został zaprzysiężony na prezydenta USA. Do czasu zaprzysiężenia Donalda Trumpa był najstarszym politykiem w dziejach, jaki objął to stanowisko.
Był 40. prezydentem USA
Z pierwszą żoną adoptował syna Michaela Reagana.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Nie był złym aktorem ale jako polityk zrobił więcej niż wszyscy aktorzy razem wzięci!

Richard Nixon. 36 filmów razem...

... To się chłopaki napracowali. Zamiast "polytykować" to rozbijali się po planach filmowych.

:-/

Ronald Reagan wielkim człowiekiem był i chwała mu za to!

Ogladalem moze trzy filmy gdzie On grywal ale nic specyjalnego nie pokazal

filmach zagral ciekawie

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones