[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/66038/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":243,"rate":8.572016460905349,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyserka"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/66038/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":34,"rate":8.176470588235293,"desc":"oceny","profession":"pracy reżysera"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzystka"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"/person/ajax/roles/66038/1","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":25,"rate":7.92,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktorka dubbingowa"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"/person/ajax/roles/66038/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":1,"rate":9,"desc":"ocena","profession":"gry aktorskiej"}}]
8,6
243 oceny gry aktorskiej
Ronit Elkabetz
Ronit Elkabetz urodziła się 27 listopada 1964 roku w Beer Szewie, największej izraelskiej metropolii na pustyni Negev. Z rodzinnego domu wyniosła znajomość zarówno hebrajskiego, arabskiego jak i francuskiego, co przydało jej się w późniejszej karierze we Francji. Po początkowym zainteresowaniu karierą modelki zaczęła grać w filmach, choć nastąpiło to dość późno, bo gdy miała już 26 lat. Cztery lata później, w 1994 roku, zagrała w filmie "Sh'Chur", za rolę w którym otrzymała Ofira - najważniejszą nagrodę filmową w Izraelu. 

Wciąż grywając mało niewielkich ról w Izraelu, w 1997 roku zdecydowała się na wyjazd do Francji, gdzie zapisała się do paryskiego Theatre de Soleil oraz dorabiała jako kelnerka. W 2001 roku powróciła do Izraela, gdzie zdobyła drugiego Ofira za entuzjastycznie przyjętą rolę Judith u boku popularnego dziś Liora Ashkenaziego w filmie "Ślub mimo woli", który obfitował w kilka śmiałych scen erotycznych. Trzy lata później zagrała w jeszcze bardziej kontrowersyjnym obrazie "Or". Jako filmowa prostytutka starała się wychować córkę, która również została prostytutką (młoda wówczas Dana Ivgy, córka legendy izraelskiego kina, Moshego). W tym samym roku, wraz z bratem Shlomim Elkabetzem napisała i wyreżyserowała pierwszą część małżeńskiego tryptyku Viviane i Elishy (w roli męskiej Simon Abkarian) Amsalemów pod tytułem "Wziąć sobie żonę". 

Od teraz jej emploi zapełniły kreacje sefardyjskiej kobiety po przejściach, które nie ma szczęścia do mężczyzn. W 2007 roku usłyszała o niej spora część filmowego świata, a to za sprawą "Przyjeżdża orkiestra" - obrazu nagrodzonego Ofirami (w tym trzeci Ofir dla Ronit, za aktorkę pierwszoplanową), Europejską Nagrodą Filmową (dla twórców) czy na festiwalach w Cannes i Karlowych Warach. Rok później powstała druga część trylogii o życiu Viviane - "Shiva". Przez następne lata grywała na przemian w produkcjach francuskich (między innymi głośny obraz "Dziewczyna z pociągu") oraz w izraelskich dramatach o rozbitych rodzinach ("Zion i jego brat", "Potop" - w obu filmach partnerował jej Tzahi Grad) czy problematycznych związkach sercowych pomiędzy Żydami a Arabami ("Jaffa", gdzie ponownie grała matkę postaci wykreowanej przez Danę Ivgy). 

W międzyczasie zachorowała na raka i odstawiła na bok aktorstwo aż do 2014 roku, kiedy po raz ostatni - przy pomocy brata Shlomiego - pokazała się jako Vivianne w dramacie sądowym "Viviane chce się rozwieść", który był nominowany m.in. do Złotego Globu i Satelit. W 2016 roku zdążyła jeszcze zagrać we wszystkich odcinkach francuskiego miniserialu sci-fi "Trepalium" jako Nadia. Zmarła 19 kwietnia 2016 roku w wieku 51 lat, pozostawiając męża i dwójkę dzieci.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 27 listopada 1964

data śmierci: 19 kwietnia 2016

miejsce urodzenia: Beer Szewa, Izrael

Ofir
Zdobyła 3 nagrody Ofir, 6 innych nagród i 10 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Ofir Najlepsza aktorka za film Przyjeżdża orkiestra w roku 2007 Ofir Najlepsza aktorka za film Ślub mimo woli w roku 2001 Ofir Najlepsza aktorka za film Sh'Chur w roku 1994
mąż Avner Yasharon (od 25.06.2010 do jej śmierci), 2 dzieci
Jej braćmi są Shlomi i Yechiel Elkabetz.
Zmarła w Tel Awiwie (Izrael) z powodu choroby nowotworowej.
W 2015 roku była przewodniczącą Jury Międzynarodowego Tygodnia Krytyki podczas Festiwalu Filmowego w Cannes.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych