Ronit Elkabetz 

8,6
280 ocen gry aktorskiej
Ronit Elkabetz
Ronit Elkabetz urodziła się 27 listopada 1964 roku w Beer Szewie, największej izraelskiej metropolii na pustyni Negev. Z rodzinnego domu wyniosła znajomość zarówno hebrajskiego, arabskiego jak i francuskiego, co przydało jej się w późniejszej karierze we Francji. Po początkowym zainteresowaniu karierą modelki zaczęła grać w filmach, choć nastąpiło to dość późno, bo gdy miała już 26 lat. Cztery lata później, w 1994 roku, zagrała w filmie "Sh'Chur", za rolę w którym otrzymała Ofira - najważniejszą nagrodę filmową w Izraelu. 

Wciąż grywając mało niewielkich ról w Izraelu, w 1997 roku zdecydowała się na wyjazd do Francji, gdzie zapisała się do paryskiego Theatre de Soleil oraz dorabiała jako kelnerka. W 2001 roku powróciła do Izraela, gdzie zdobyła drugiego Ofira za entuzjastycznie przyjętą rolę Judith u boku popularnego dziś Liora Ashkenaziego w filmie "Ślub mimo woli", który obfitował w kilka śmiałych scen erotycznych. Trzy lata później zagrała w jeszcze bardziej kontrowersyjnym obrazie "Or". Jako filmowa prostytutka starała się wychować córkę, która również została prostytutką (młoda wówczas Dana Ivgy, córka legendy izraelskiego kina, Moshego). W tym samym roku, wraz z bratem Shlomim Elkabetzem napisała i wyreżyserowała pierwszą część małżeńskiego tryptyku Viviane i Elishy (w roli męskiej Simon Abkarian) Amsalemów pod tytułem "Wziąć sobie żonę". 

Od teraz jej emploi zapełniły kreacje sefardyjskiej kobiety po przejściach, które nie ma szczęścia do mężczyzn. W 2007 roku usłyszała o niej spora część filmowego świata, a to za sprawą "Przyjeżdża orkiestra" - obrazu nagrodzonego Ofirami (w tym trzeci Ofir dla Ronit, za aktorkę pierwszoplanową), Europejską Nagrodą Filmową (dla twórców) czy na festiwalach w Cannes i Karlowych Warach. Rok później powstała druga część trylogii o życiu Viviane - "Shiva". Przez następne lata grywała na przemian w produkcjach francuskich (między innymi głośny obraz "Dziewczyna z pociągu") oraz w izraelskich dramatach o rozbitych rodzinach ("Zion i jego brat", "Potop" - w obu filmach partnerował jej Tzahi Grad) czy problematycznych związkach sercowych pomiędzy Żydami a Arabami ("Jaffa", gdzie ponownie grała matkę postaci wykreowanej przez Danę Ivgy). 

W międzyczasie zachorowała na raka i odstawiła na bok aktorstwo aż do 2014 roku, kiedy po raz ostatni - przy pomocy brata Shlomiego - pokazała się jako Vivianne w dramacie sądowym "Viviane chce się rozwieść", który był nominowany m.in. do Złotego Globu i Satelit. W 2016 roku zdążyła jeszcze zagrać we wszystkich odcinkach francuskiego miniserialu sci-fi "Trepalium" jako Nadia. Zmarła 19 kwietnia 2016 roku w wieku 51 lat, pozostawiając męża i dwójkę dzieci.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 27 listopada 1964

data śmierci: 19 kwietnia 2016

miejsce urodzenia: Beer Szewa, Izrael

Ofir
Zdobyła 3 nagrody Ofir, 5 innych nagród oraz 10 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż Avner Yasharon (od 25.06.2010 do jej śmierci), 2 dzieci
Jej braćmi są Shlomi i Yechiel Elkabetz.
Zmarła w Tel Awiwie (Izrael) z powodu choroby nowotworowej.
W 2015 roku była przewodniczącą Jury Międzynarodowego Tygodnia Krytyki podczas Festiwalu Filmowego w Cannes.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

http://en.israel-today.ru/died-a-famous-actress-and-filmmaker-ronit-elkabetz.htm l

Jak do tej pory, Ronit Elkabetz zagrała w 21 filmach. Każdy z nich został uznany za co najmniej "niezły" (patrz: IMDB, rotten tomatoes, FW). Które jej role (!) uważacie za absolutnie najlepsze? Kiedy, swoją grą, zachwyciła Was najbardziej?

Jeśli miałabym stworzyć swój prywatny TOP, wyglądałby w sposób...

Jak na razie widziałem jedynie ten film z jej udziałem. Świetna rola i na pewno chętnie obejrze kolejne.

rewelacyjnie piękna i b.dobra aktorka (choć widziałem z nią tylko jeden film) kapitalny głos

jest dla mnie niesamowita. Piękno w czystej postaci. Nie dziwię się, że faceci tracą głowy
dla izraelskich kobiet.