Roy Andersson 

Roy Arne Lennart Andersson

8,0
255 ocen pracy reżysera
Roy Andersson
Roy Andersson urodził się w Goteborgu w 1943 r. Studiował literaturę i historię na uniwersytecie w Lund, gdzie pracował w teatrze studenckim. Po otrzymaniu dyplomu wstąpił do Sztokholmskiej Szkoły Filmowej, którą ukończył w 1969 r. Rok później wyreżyserował swój pierwszy film pełnometrażowy - "Historia miłosna", który otrzymał 4 nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w 1970 (w tym Grand Prix festiwalu). Jeszcze w czasie studiów brał udział w zbiorowej realizacji dokumentu "Biały sport", poświęconego bojkotowi meczu tenisowego z Rodezją (kraju segregacji rasowej) o Puchar Davisa w Bastad. Już jego szkolne filmy zdradzały temperament realisty i bystrego obserwatora, nawiązującego do stylu czeskich komedii i brytyjskiego filmu społecznego. Dojrzałą manifestacją jego osobowości artystycznej stała się jednak wspomniana "Historia miłosna". Przystępując do realizacji tego filmu, Andersson stwierdził: "Nie wierzę w film polityczny, bo dociera do zbyt nielicznej widowni o poglądach zdecydowanie już ukształtowanych. Należy szukać możliwości przekazania idei politycznych w filmie rozrywkowym o zwykłych ludziach i ich codzienności. Jeśli ludzie zdołają rozpoznać się w kinie, przesłanie filmu odezwie się także w ich domach". W kolejnym swoim obrazie (Giliap, 1973) zwrócił się już jednak ku przebrzmiałej stylistyce symbolicznej, tworząc studium ludzi z marginesu, w dusznej scenerii małej restauracji – echo francuskiego kina epoki "czarnego realizmu".

Jako swoich mistrzów wymieniał Milosa Formana, Josifa Chejfica oraz Andrzeja Wajdę.

Wszystkie jego filmy zostały wyróżnione międzynarodowymi nagrodami filmowymi, wśród których znajduje się np. aż osiem Złotych Lwów z Cannes. Andersson pracuje powoli (kilka lat nad jednym filmem), co zniechęca producentów i zmusza twórcę do kręcenia telewizyjnych spotów reklamowych. Nakręcił reklamy dla takich międzynarodowych korporacji jak Air France, Lotto czy Citroen. W 1981 r. utworzył w centrum Sztokholmu własne studio filmowe "Studio 24", dzięki czemu uzyskał pewną niezależność jako twórca.

Wraz z filmem "Something has happened" z 1987 r. Andersson stał się znowu częstym gościem międzynarodowych festiwali filmowych. W utworze tym - jak i w późniejszym "World of glory" (1991) - rozwinął swój własny styl polegający m.in. na korzystaniu ze statycznych scen charakteryzujących się długimi ujęciami. Oba te krótkometrażowe filmy otrzymały nagrody na wielu festiwalach filmowych. W marcu 1996 r. rozpoczął prace nad "Pieśniami z drugiego piętra", które zakończył dopiero w maju 2000 r. Film stał się od swej premiery w Cannes, gdzie otrzymał Nagrodę Specjalną Jury, międzynarodowym sukcesem. Otrzymał pięć nagród Guldbagge w Szwecji: za najlepszy film, reżyserię, zdjęcia, scenariusz i dźwięk. Od tamtej pory Andersson kontynuuje w swoim prywatnym studiu prace nad nowym dziełem ("Du levande..." - tytuł roboczy), które ma, jak sam twierdzi, opowiadać o tym, co to znaczy być człowiekiem. Podobnie jak "Pieśni z drugiego piętra" będzie to "poważna historia, ale na swój sposób zabawna". Film ma być gotowy na festiwal canneński w 2006 roku.
zobacz pełny życiorys

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 31 marca 1943

miejsce urodzenia: Göteborg, Szwecja

Złoty Lew
Zdobył Złoty Lew, 10 innych nagród oraz 15 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
W 1969 roku ukończył Sztokholmską Szkołę Filmową (Sztokholm, Szwecja).
 
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Gorąco polecam zbiór reklamówek nakręconych przez pana Anderssona, do obejrzenia tu:
http://www.youtube.com/watch?v=7ofPRv29RMs [www.youtube.com/watch?v...]

Wpisujcie Wasze rankingi filmów, które wyreżyserował.

o najlepszy reżyser wśród wszystkich Anders(s)onów. Jakby Monty Python połączył siły z Bergmanem.

I tak nieregularnie. Jak ktoś wie niech się dzieli, bo surrealista to wybitny!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones