Sofia Coppola

Sofia Carmina Coppola

[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyserka"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/8455/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":1432,"rate":7.590782122905028,"desc":"oceny","profession":"pracy reżysera"}},{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/8455/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":1242,"rate":5.97987117552335,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzystka"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"/person/ajax/roles/8455/1","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":671,"rate":7.071535022354695,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producentka"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/8455/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":96,"rate":6.947916666666667,"desc":"ocen","profession":"pracy producenta"}},{"id":12,"name":"costumeDesigner","above5p":false,"career":{"name":"kostiumografka"},"ranking":{"name":"Kostiumów","link":"/person/ajax/roles/8455/12","url":"/ranking/person/costumeDesigner"},"rating":{"count":5,"rate":6.2,"desc":"ocen","profession":"kostiumów"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/8455/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":4,"rate":7.5,"desc":"oceny","profession":"występów osoby"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/8455/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":2,"rate":6,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":3,"name":"cinematographer","above5p":false,"career":{"name":"operatorka"},"ranking":{"name":"Zdjęć","link":"/person/ajax/roles/8455/3","url":"/ranking/person/cinematographer"},"rating":{"count":1,"rate":4,"desc":"ocena","profession":"zdjęć"}}]
7,6
1 432 oceny pracy reżysera
Zadebiutowała w "Ojcu Chrzestnym" mając zaledwie roczek "grając" rolę chłopca. Teraz zajmuje się aktorstwem, projektowaniem kostiumów, pisaniem scenariuszy, produkowaniem i reżyserowaniem filmów. Jej najważniejszy film to zrobiony 2 lata temu "The Virgin Suicides". Jest to historia 5. sióstr z amerykańskiego przedmieścia lat 70. mających skłonności samobójcze, które stają się obsesją chłopaków z sąsiedztwa. Film ten nie pojawił się w Polsce, za to ma sporo zwolenników za granicą (fanami tego filmu są chłopcy z francuskiej grupy Air). Sofia zagrała również w teledysku grupy The Chemical BrothersThe Chemical Brothers pt. "Elektrobank", który zrobił jej narzeczony Spike Jonze. Niedawno młodzi ogłosili publicznie swoje zaręczyny.
Sofia Coppola jest córką słynnego reżysera Francisa Forda Coppoli. Zadebiutowała w "Ojcu Chrzestnym", grając rolę chłopca. Później kontynuowała nieudaną karierę aktorską (za role w "Ojcu Chrzestnym III" została nominowana do Złotej Maliny). Zajmowała się też robieniem zdjęć dla japońskich czasopism poświęconych modzie.
Jako reżyserka, zadebiutowała w 1998 roku filmem "Przekleństwa niewinności". Jest to historia samobójstwa pięciu sióstr z amerykańskiego przedmieścia lat 70. Film zdobył uznanie krytyków i publiczności. Fanami tego obrazu są chłopcy z francuskiej grupy Air.

Za swój drugi film "Między Słowami", Coppola jako pierwsza Amerykanka otrzymała nominację do Oscara za Najlepszą Reżyserię. Ostatecznie, pomimo 4 nominacji skończyło się na jednej statuetce za Najlepszy Scenariusz Oryginalny.
Oprócz reżyserii, Sofia zajmuje się pisaniem scenariuszy, projektowaniem kostiumów i produkowaniem filmów. Jest też autorką teledysków dla Air ("Playground Love"), Kevina Shieldsa ("City Girl") i The White StripesThe White Stripes ("I Just Don't Know What to Do with Myself"). Sofia zagrała również w teledysku grupy Chemical Brothers pt. "Elektrobank", który w 1997 roku wyreżyserował jej ówczesny narzeczony Spike Jonze.
Sofia Coppola, córka Francisa Forda Coppoli, zanim zajęła się kręceniem filmów, kręciła teledyski, projektowała stroje, pisała scenariusze i próbowała swoich sił jako aktorka. Dopiero w 1998 roku napisała scenariusz i wyreżyserowała krótki, kilkunastominutowy film "Lick the Star", opowiadający o kilku jej szkolnych przyjaciółkach, które zakładają "tajemny klub" i spiskują przeciwko dziewczynom spoza ich kręgu. Tym drobiazgiem jakby wybrała sobie tematykę swoich przyszłych dzieł, jak na przykład "Między słowami", czy "Przekleństwa niewinności".