[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/153/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":6210,"rate":8.747987117552334,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"/person/ajax/roles/153/1","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":1989,"rate":8.47410759175465,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/153/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":601,"rate":7.793677204658902,"desc":"ocen","profession":"pracy producenta"}},{"id":4,"name":"music","above5p":false,"career":{"name":"kompozytor"},"ranking":{"name":"Muzyki","link":"/person/ajax/roles/153/4","url":"/ranking/person/music"},"rating":{"count":227,"rate":8.841409691629956,"desc":"ocen","profession":"muzyki"}},{"id":6,"name":"actors","above5p":false,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/153/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":81,"rate":7.098765432098766,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/153/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":22,"rate":8.5,"desc":"oceny","profession":"występów osoby"}},{"id":17,"name":"originalMaterials","above5p":false,"career":{"name":"autor materiałów do scenariusza"},"ranking":{"name":"Materiałów do scenariusza","link":"/person/ajax/roles/153/17","url":"/ranking/person/originalMaterials"},"rating":{"count":22,"rate":7,"desc":"oceny","profession":"materiałów do scenariusza"}},{"id":10,"name":"montage","above5p":false,"career":{"name":"montażysta"},"ranking":{"name":"Montażu","link":"/person/ajax/roles/153/10","url":"/ranking/person/montage"},"rating":{"count":7,"rate":6.428571428571429,"desc":"ocen","profession":"montażu"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"/person/ajax/roles/153/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":5,"rate":3.4,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/153/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":1,"rate":10,"desc":"ocena","profession":"gry aktorskiej"}}]
8,7
6 210 ocen pracy reżysera
Francis Ford Coppola
Urodził się w amerykańskiej rodzinie o włoskich korzeniach w 1939 roku w Detroit, dzieciństwo spędził w Woodside w Nowym Jorku. Jako chłopiec zachorował na polio i dużo czasu spędził przykuty do łóżka. Wtedy też zaczął rozwijać swoją wyobraźnię, zainteresował się teatrem i filmem. Był przeciętnym uczniem, jednak zawsze pasjonowała go technologia i inżynieria.

W 1955 rozpoczął studia teatralne na Hofstra College, gdzie wystawiał sztuki, założył warsztaty kinowe, pisał dla studenckich magazynów literackich. Swoją przyszłość postanowił związać z kinem po seansie "Października", który wywarł na nim ogromne wrażenie, zwłaszcza techniką montażu. Duży wpływ na Coppolę miała także jego nauczycielka, reżyserka Dorothy Arzner, a także twórczość Elii Kazana.

W 1960 zapisał się do szkoły filmowej UCLA w Kalifornii. Aby zarobić trochę pieniędzy zajął się kręceniem erotyków, jednak efekty jego pracy nie zainteresowały kupców. Po wielu odmowach zyskał w końcu szansę przerobienia już istniejących filmów "Tonight for Sure" oraz "The Bellboy and the Playgirls", a z czasem został asystentem legendarnego producenta Rogera Cormana. Dzięki niemu zdobywał doświadczenie jako montażysta, reżyser dialogów, dźwiękowiec, producent oraz reżyser. Również pod jego okiem stworzył swój kinowy debiut "Obłęd".

Rozwijał się dalej jako scenarzysta w wytwórni Seven Arts, poszerzał także swoje portfolio reżyserskie, kręcąc m.in. "Ludzi z deszczu". Pod wpływem doświadczeń zebranych na planach zdjęciowych zapragnął produkować mainstreamowe filmy, aby dzięki nim finansować niezależne projekty i wspierać debiutantów. Tak zrodziła się idea jego własnego studia American Zoetrope.

Lata 70. okazały się najlepszym okresem jego kariery. Należał do pokolenia "movie brats" (Scorsese, De Palma, Milius, Spielberg, Lucas), które odmieniło oblicze Fabryki Snów tworząc Nowe Hollywood. Za swoją pracę zdobył 5 Oscarów w zaledwie 4 lata. Kręcił filmy do dzisiaj nazywane arcydziełami i zyskujące status kultowych - "Ojciec chrzestny" (3 Oscary i 8 nominacji), "Rozmowa" (3 nominacje do Oscara, 2 nagrody w Cannes), "Ojciec chrzestny II" (6 Oscarów i 5 nominacji) oraz "Czas Apokalipsy" (2 Oscary i 6 nominacji, 2 nagrody w Cannes). Aczkolwiek praca na planie nie zawsze była usłana różami. "Ojca chrzestnego" wspominał jako koszmar i ciągłe potyczki ze studiem. Z kolei przeciągająca się i najeżona problemami produkcja "Czasu Apokalipsy" przeszła już do historii kina - została też utrwalona w dokumencie "Serca ciemności".

Nigdy potem nie odzyskał tak dobrej passy. W latach 80. porażki kasowe ("Ten od serca", "Rumble Fish", "Cotton Club", "Kamienne ogrody") i artystyczne ("Nowojorskie opowieści") sąsiadowały ze skromnymi sukcesami ("Wyrzutki", "Peggy Sue wyszła za mąż", "Tucker - konstruktor marzeń"). Dodatkowo w 1986 roku przeżył osobistą tragedię, gdy jego syn Gian-Carlo zginął w wypadku. Sympatię publiczności zaczął odzyskiwać dopiero w latach 90. ("Ojciec chrzestny III", "Dracula", "Jack", "Zaklinacz deszczu"), choć w parze z kinową frekwencją nie zawsze szło uznanie krytyków.

W nowym tysiącleciu kręcił coraz rzadziej ("Młodość stulatka", "Tetro", "Twixt"), a jego produkcje spotykały się z mieszanym odbiorem. Bardziej interesowało go eksperymentowanie z formą, próba stworzenia czegoś osobistego. Wyrazem tego był "Distant Vision", nieukończony film w formie transmisji na żywo, kino tworzone w czasie rzeczywistym. Z kolei w 2019 ogłosił zamiar zrealizowania "Megalopolis", historii o architekcie i odbudowie Nowego Jorku po katastrofie, nad którą pracował już od wczesnych lat 80. - zdjęcia w 2001 roku zostały przekreślone przez zamachy z 11 września.

Coppola nie ograniczał swojej kariery tylko do Kina. Już w latach 70. zajął się produkcją własnego wina. Stworzył również markę Francis Ford Coppola Presents, która reklamuje jego towary (filmy, hotele i kurorty, kawiarnie, magazyn literacki, winiarnie, sosy i makarony). Wielu członków jego rodziny również zaistniało w świecie filmu: ojciec Carmine, siostra Talia Shire, żona Eleanor, syn Roman, córka Sofia, wnuczka Gia, a także bratankowie Nicolas Cage i Jason Schwartzman.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 7 kwietnia 1939

miejsce urodzenia: Detroit, Michigan, USA

wzrost: 182 cm

Oscar
Zdobył 5 nagród Oscar, 28 innych nagród i 29 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Oscar Najlepszy film za film Ojciec chrzestny II w roku 1975 wraz z: Gray Frederickson, Fred Roos Oscar Najlepszy reżyser za film Ojciec chrzestny II w roku 1975 Oscar Najlepszy scenariusz adaptowany za film Ojciec chrzestny II w roku 1975 wraz z: Mario Puzo Oscar Najlepszy scenariusz adaptowany za film Ojciec chrzestny w roku 1973 wraz z: Mario Puzo Oscar Najlepsze materiały do scenariusza i scenariusz oparte na faktach lub na materiałach nigdy wcześniej niepublikowanych za film Patton w roku 1971 wraz z: Edmund H. North Złoty Glob Najlepszy reżyser za film Czas Apokalipsy w roku 1980 Złoty Glob Najlepsza muzyka za film Czas Apokalipsy w roku 1980 wraz z: Carmine Coppola Złoty Glob Najlepszy reżyser za film Ojciec chrzestny w roku 1973 Złoty Glob Najlepszy scenariusz za film Ojciec chrzestny w roku 1973 wraz z: Mario Puzo BAFTA Najlepszy reżyser za film Czas Apokalipsy w roku 1980
żona Eleanor Coppola (od 02.02.1963), 3 dzieci: 2 synów: Gian-Carlo (ur. 17.09.1963) i Roman (ur. 22.04.1965) oraz córka Sofia (ur. 14.05.1971)
Francis Ford Coppola wraz z japońskim reżyserem Akirą Kurosawą zagrał w reklamie Suntory Whiskey, w latach siedemdziesiątych. Fakt ten wykorzystała jego córka Sofia. W jej filmie "Między słowami" główny bohater grany przez Billa Murray'a reklamuje właśnie Suntory Whiskey.
Jego rodzeństwem są Talia Shire i August Coppola.
W 1996 roku był przewodniczącym jury podczas 49. MFF w Cannes (Francja).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych