Terence Alan Patrick Sean Milligan

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/62048/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":73,"rate":6.863013698630137,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":false,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"/person/ajax/roles/62048/1","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":5,"rate":8,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/62048/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":2,"rate":8,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":17,"name":"originalMaterials","above5p":false,"career":{"name":"autor materiałów do scenariusza"},"ranking":{"name":"Materiałów do scenariusza","link":"/person/ajax/roles/62048/17","url":"/ranking/person/originalMaterials"},"rating":{"count":2,"rate":7.5,"desc":"oceny","profession":"materiałów do scenariusza"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"/person/ajax/roles/62048/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":1,"rate":10,"desc":"ocena","profession":"gry aktorskiej"}}]
6,9
73 oceny gry aktorskiej
Spike Milligan
Genialny komik, Spike Milligan (właściwie: Terence Alan Milligan), odnosił sukcesy na wielu płaszczyznach. Był komikiem, aktorem, muzykiem, autorem serii książek. Urodził się w Indiach. Ojciec, Irlandczyk, był kapitanem w brytyjskiej armii. Milligan mieszkał w Indiach przez 15 lat. Doświadczenie to, wykorzystał m.in. przy pojedynkach z Peterem Sellersem na bengalskie akcenty w The Goon Show. Kiedy jego rodzina zdecydowała się na powrót do Anglii, Milligan, zaczął rozwijać swoje liczne talenty, rozpoczynając od muzyki. Obdarzony był słuchem absolutnym. Mnóstwo czasu spędził na grze na trąbce w różnych zespołach jazzowych. Podczas Drugiej Wojny Światowej dołączył do brytyjskiej armii. Służył w artylerii do czasu hospitalizacji z powodu nerwicy. W 1950 rozpoczął pracę przy słuchowisku radiowym "Crazy People", które przekształciło się w legendarną "The Goon Show”. Wraz z towarzyszem z Goon Show, Peterem Sellersem, wystąpił m.in. w filmach "Down Among the Z Men"  i "The Case of the Mukkinese Battle Horn". Równie zwariowane były występy Spike'a na scenie oraz jego książki. Milligan często jest zwany ojcem chrzestnym alternatywnej komedii, był inspiracją dla następnych pokoleń komików, m.in. członków grupy Monty Pythona. 
Ponadto, interesował się sprawami związanymi ze środowiskiem przyrodniczym, był zagorzałym przeciwnikiem wszechobecnej muzyki funkcjonalnej, tzw. "muzaka". W uznaniu wieloletniej pracy artystycznej Milligan został odznaczony honorowym (ponieważ był obywatelem Iralndii) Orderem Imperium Brytyjskiego (KBE).
Spike Milligan zmarł w wieku 83 lat z powodu niewydolności wątroby. Został pochowany w Winchelsea w Anglii. Zgodnie z jego wolą, na grobie znajduje się epitafium: "I told you I was ill", które z powodu wymagań Kościoła zostało jednak zapisane po Irlandzku ("Duirt mé leat go raibh mé breoite").
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 16 kwietnia 1918

data śmierci: 27 lutego 2002

miejsce urodzenia: Ahmednagar, Indie Brytyjskie , (obecnie Indie)

wzrost: 180 cm

trzykrotnie żonaty: 1. June Marlow (1952 - 1960, rozwód), 3 dzieci: Seán, Síle (ur. 1956) i Laura; 2. Patricia "Paddy" Ridgeway (1962 - 1978, jej śmierć), córka Jane (ur. 1966); 3. Shelagh Sinclair (od 1983 do jego śmierci)
Przyczyną śmierci była choroba wątroby. Zmarł w East Sussex, w Wielkiej Brytanii.
Ma córkę Romany z kanadyjską dziennikarką, oraz syna Jamesa z Margaret Maughan.
Był ulubionym komikiem Księcia Karola mimo, iż przyjmując British Comedy Award za Osiągnięcia Życia nazwał go "pełzającym małym bękartem".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych
  • Całkiem świetny komik

    użytkownik usunięty

    W dodatku był inspiracją dla Pythonów.

    • Przeczytałam w sieci, że grupa bardzo inspirowała się pomysłami Spike'a Milligana. Ja nie znam dobrze jego filmografii i programów, krórych był autorem, ale może wy oglądaliście i wiecie co niego na ten temat?