Stefania Grodzieńska 

6,8
11 ocen scenariuszy
Stefania Grodzieńska
Aktorka, tancerka, spikerka radiowa, konferansjerka, felietonistka, pisarka, scenarzystka, satyryczka - wszystko w jednej osobie! Nazywana "pierwszą damą polskiego humoru".
Urodziła się w Łodzi 2 września 1914 roku. Uczęszczała do tamtejszej szkoły baletowej. Do Warszawy przyjechała w 1933 roku, gdzie znalazła pracę w teatrzyku Cyganeria, tańczyła także w Teatrze Kamerlanym. W końcu Fryderyk Jarosy zaangażował ją do zespołu Cyrulika Warszawskiego. W 1937 roku, podczas prac nad programem Cyrulika pt. "Słońce", Grodzieńska poznała komediopisarza i satyryka, Jerzego Jurandota - swego przyszłego męża. Już jako małżeństwo okupację przeżyli w Warszawie, zaś wyzwolenie w Lublinie, gdzie pani Stefania została pierwszą powojenną spikerką polskiego radia. Następnie Jurandotowie przenieśli się do Łodzi, gdyż tam swą działalność rozpoczął Teatr Syrena. Od 1945 roku Grodzieńska pisze felietony, które drukuje m. in. gazeta "Szpilki" oraz skecze i inne teksty chętnie wykorzystywane przez Hankę Bielicką, Adolfa Dymszę, Lodę Halamę, Alinę Janowską, Kalinę Jędrusik, Bogumiła Kobielę, Irenę Kwiatkowską.
Przez kilka lat była związana z polskim radiem, przez lat kilkanaście pracowała w redakcji rozrywki TVP. Z obiema instytucjami współpracuje do dziś.
Jest laureatką konkursu "Mistrz Mowy Polskiej" oraz autorką kilkunastu zbiorów felietonów oraz kilku książek biograficznych.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 2 września 1914

data śmierci: 28 kwietnia 2010

miejsce urodzenia: Łódź, Rosja, (obecnie Polska)

mąż Jerzy Jurandot (od 1937 do 16.08.1979, jego śmierć), córka Joanna Jurandot
Po drugiej wojnie światowej zaczęła pisywać felietony do "Szpilek", pisywała także monologi i skecze.
W roku 2001 przyznano jej zaszczytny tytuł "Mistrza Mowy Polskiej".
Otrzymała następujące odznaczenia państwowe:
- 2000 r. - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski;
- 2007 r. - Złoty Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

WIELKI SZACUNEK DLA TEJ PANI:POTRAFI CIEKAWIE OPOWIADAĆ O DAWNYCH BOHATERACH , BARDZO CIEPŁO WYPOWIADAŁA SIĘ O ADOLFIE DYMSZY KTÓRY POZOSTAWAŁ PRZEZ DŁUGIE LATA W WIELKIEJ PRZYJAŻNI Z JEJ MĘŻEM JERZYM JURANDOTEM.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones