Stephen Daldry 

Stephen David Daldry

8,0
1 251 ocen pracy reżysera
Stephen Daldry
Urodzony w 1961 roku brytyjski filmowiec Stephen Daldry zaczynał swą karierę młodzieżowym teatrem w Taunton i pracą klauna w cyrku, jeszcze przed studiami na Sheffield University. W latach 1985 - 1988 pracował w Crucible Theatre w Shieffield. Później przeniósł się do Londynu, gdzie pracą w Gate Theatre od 1990 roku zaczął zwracać na siebie uwagę widzów i krytyków. W wieku 32 lat Daldry był już uznanym reżyserem teatralnym i pełnił funkcje dyrektora artystycznego Royal Court Theatre w Londynie. Artysta zdołał wyreżyserować ponad 100 sztuk. Powszechnie uważa się go za jednego z niewielu artystów, którzy potrafią zafascynować młodzież, jednocześnie ustanawiając standardy dla teatru.

W 1998 roku przyszedł czas na filmowy debiut Daldry'ego. Był to krótkometrażowy obraz "Osiem", opowiadający o pewnym ośmiolatku i jego miłości do piłkarskiego klubu FC Liverpool. Daldry otrzymał Jerwood Film Prize oraz nominacje do nagrody BAFTA.

Jednak prawdziwa kariera filmowa rozpoczęła się dla Daldry'ego w momencie, gdy w 2000 roku wyreżyserował swój pierwszy pełnometrażowy film, jakim był "Billy Elliot". Za tę opowieść o chłopięcej fascynacji baletem, której otoczenie nie potrafi zaakceptować, reżyser otrzymał wiele nagród a także nominację do Oscara. Już dwa lata później na ekranach pojawiły się "Godziny", adaptacja powieści Michaela Cunninghama, co ponownie przyniosło artyście wiele międzynarodowych nagród i kolejne nominacje do Oscara. Stephen Daldry uważany jest za jednego z najlepszych i najszybciej rozwijających się reżyserów.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 2 maja 1961

miejsce urodzenia: Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 188 cm

BAFTA
Zdobył BAFTA, 9 innych nagród oraz 31 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona <a href=http://www.filmweb.pl/Person?id=405418>Lucy Sexton</a> (od 18.10.2001), córka Annabel Clare (ur. 2003)
Był brany pod uwagę do reżyserii filmu "8 Mila". Ostatecznie zajął się tym Curtis Hanson.
W 2004 roku został uhonorowany Komandorią Orderu Imperium Brytyjskiego (CBE) za swoje zasługi w dziedzinie dramatu.
Ukończył studia na Uniwersytecie w Sheffield (Anglia, Wielka Brytania) oraz na East 15 Acting School w Londynie (Anglia, Wielka Brytania).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych