Sue Lyon 

Suellyn Lyon

8,1
641 ocen gry aktorskiej
Sue Lyon
Sue Lyon urodziła się 10 lipca 1946 roku w Davenport, w stanie Iowa, jako najmłodsze z piątki dzieci Sue Karr Lyon. Jej matka miała 42 lata, kiedy zmarł jej mąż; Sue Lyon miała 10 miesięcy. Mimo pracy w szpitalu, miała finansowe problemy, związane z utrzymaniem dzieci. Rodzina Lyonów przeniosła się do Los Angeles, gdzie Sue miała pracować jako modelka. Dostała pracę w JC Penny, która w reklamie wykorzystywała jej farbowane blond włosy. Zagrała też małe role w serialach „Dennis the Menace” i „Letter to Loretta”. Stanley Kubrick zobaczył ją w jednym z seriali i zaproponował swojemu partnerowi przesłuchanie jej do tytułowej roli w „Lolicie”. Sue podpisała kontrakt z agencją Glenn Shaw, została przywieziona przez Pata Holmsa, swojego agenta, na przesłuchanie i bez problemu dostała rolę.

W 1964 roku wyszła za mąż za Hamptona Fanchera III, jednak małżeństwo nie trwało długo. Grała w kolejnych filmach, jak „Siedem kobiet” w 1966 roku czy „The Flim Flam Man” rok później. Ponownie wyszła za mąż, za Ronalda Harrisona, czarnoskórego fotografa i trenera futbolu amerykańskiego. Kontrowersje związane z małżeństwem sprawiły, że wyjechała do Hiszpanii. Tam zagrała między innymi w „Tarocie” i w „Una gota de sangre para morir amando” (oba w 1973 roku). Rozwiodła się z Harrisonem z powodu rasistowskich nacisków.

Po powrocie do Ameryki pracowała jako kelnerka i mieszkała w hotelu w Denver. W Stanowym Więzieniu w Kolorado poznała Gary'ego „Cotton” Adamsona, który odbywał karę za napad i morderstwo. Poślubiła go w 1973 roku i rozpoczęła pracę na rzecz reformy więziennictwa i praw małżeńskich. Niestety było to kolejne krótkotrwałe małżeństwo i rozwiodła się z nim, kiedy dokonał kolejnego napadu. Po tym wróciła do gry w filmach (m.in. „Niewidzialny dusiciel" (1976), „Crash!” (1977) i jej ostatni film „Aligator” (1980)). Wyszła za inżyniera radiowego w Richarda Rudmana i zamieszkali razem w Los Angeles. Sue porzuciła karierę aktorską i nie udziela wywiadów.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 10 lipca 1946

data śmierci: 26 grudnia 2019

miejsce urodzenia: Davenport, Iowa, USA

wzrost: 160 cm

Złoty Glob
Zdobyła Złoty Glob,
Sprawdź wszystkie nagrody
pięciokrotnie zamężna: 1. Hampton Fancher (22.12.1963 - 1965, rozwód); 2. Roland Harrison (04.07.1971 - 1972, rozwód), córka; 3. Cotton Adamson (04.11.1973 - 1974, rozwód); 4. Edward Weathers (11.02.1983 - 26.01.1984, rozwód); 5. Richard Rudman (31.03.1985 - 2002, rozwód)
Warren Beatty chciał ją zaangażować do roli Bonnie Parker w swoim filmie "Bonnie i Clyde", jednak zdecydował się na Faye Dunaway.
Ona i jej matka uległy poważnemu wypadkowi samochodowemu na Pacific Coast Highway. Sue zraniła sobie głowę, szyję i plecy, w wyniku czego musiała jeździć na wózku inwalidzkim przez dwa lata.
Swego trzeciego męża, Gary'ego "Cottona" Adamsona, poznała gdy ten siedział w więzieniu oskarżony o morderstwo.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Jeśli umierają już dawne lolitki, faktycznie minęła cała epoka w kinie. To najlepsza adaptacja prozy Nabokova. Wiadomo, Kubrick, ale potem nic równie dobrego nie zagrała.... R.I.P.

Idealna Lolita. Jak ona pięknie wyglądała w tym filmie. Szkoda że nie zrobiła większej kariery.

w którym zagrała nastoletnią nimfomankę, rozgrzewała do białości męską część ekipy :))) Nawet Richard Burton, który kochanek miał z pewnością setki, chyba stracił trochę dla niej głowę i naprawdę dał się jej uwieść :) Ale też wyglądała wtedy bosko...:) Swoją drogą, to ta jej regularność w zawieraniu małżeństw tylko na...

więcej

Na zdjęciu wyszła ślicznie;]

Ciekawe co takiego miał jej piaty mąż, że w przeciwieństwie do 4 swoich poprzednikow wytrwal wiecej niż rok, choc jak widać i on poszedl teraz w odstawkę. Pasowała do roli lolitki i nimfomanki, może właśnie dlatego nie zrobila kariery, bo wraz z wiekiem nie bylo na nia zapotrzebowania, a i wielkim talentem nie...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones