Faye Dunaway 

Dorothy Faye Dunaway

8,0
9 438 ocen gry aktorskiej
Faye Dunaway
Tuż po ukończeniu Boston University College of Fine Arts, Dorothy Faye Dunaway zadebiutowała w "The Happening", a potem trafiła na plan samego Otto Premingera, w filmie "Szybki zmierzch". Ale rok 1967 był dla Faye owocny głównie z innego powodu. Już na początku kariery filmowej przeszła do historii kina jako odtwórczyni roli Bonnie Parker w "Bonnie i Clyde", za co zdobyła nominację do Oscara. Gdyby Natalie Wood czy jej przyjaciółka Julie Christie nie odrzuciły roli Bonnie, dalsze losy Faye mogłyby potoczyć się zupełnie inaczej. Później zagrała role w "Aferze Thomasa Crowna" czy "Układzie" Elii Kazana. Kolejny wielki triumf nadszedł wraz z 1974 rokiem, kiedy to Roman Polański obsadził aktorkę w "Chinatown", hołdowi ku klasycznym filmom noir, co przyniosło jej drugą nominację do nagrody Akademii. W przypadku Faye przysłowie "do trzech razy sztuka" sprawdziło się. Tuż po "Chinatown" Dunaway zagrała w "Sieci" Sidney'a Lumeta. Tym razem otrzymała Oscara. Ale po zdobyciu statuetki zaczęto obsadzać ją w raczej kiepskich filmach. W 1981 roku zdecydowała się na trudną, biograficzną rolę Joan Crawford, w opartej na jej biografii, autorstwa adoptowanej córki niezapomnianej gwiazdy, Christiny, produkcji "Najdroższa mamusia". Mimo że zagrała świetnie, otrzymała Złotą Malinę. Szacunek odzyskała rolą w "Ćmie barowej", niezwykle przekonywająco wcielając się w alkoholiczkę. Faye nie stroniła także od ról w telewizji. Na uwagę zasługuje jej występ w "Arizona Dream" Emira Kusturicy, gdzie zagrała u boku Johnny'ego Deppa. Sukcesem okazał się też film "Don Juan De Marco", także z udziałem Deppa, gdzie partnerowała również Marlonowi Brando. W 1998 roku wystąpiła w telewizyjnym obrazie "Gia" obok Angeliny Jolie. Rola ta przyniosła jej Złoty Glob dla najlepszej aktorki drugoplanowej w serialu lub filmie telewizyjnym. Faye nadal występuje. W ostatnich latach można ją było zobaczyć m.in. w "Joannie d'Arc", "Żyć szybko, umierać młodo", "Klubie Dzikich Kotek" czy "Sprawie Chrystusa".
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 14 stycznia 1941

miejsce urodzenia: Bascom, Floryda, USA

wzrost: 170 cm

Oscar
Zdobyła Oscar, 12 innych nagród oraz 19 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie zamężna: 1. Peter Wolf (01.08.1974 - 1979, rozwód); 2. Terry O'Neill (1982 - 26.03.1987, rozwód), syn Liam Walker (ur. 1980)
W 1991 roku wystąpiła w teledysku do piosenki "Into the Great Wide Open" Toma Petty & the Heartbreakers.
Ubiegała się o rolę Daisy w filmie "Wielki Gatsby", którą ostatecznie zagrała Mia Farrow.
W 1995 roku napisała autobiografię, która była zatytułowana "Looking for Gatsby: My Life".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Żadna z jej ról nie znajduję się w top 100...
A gwiazdy, raczej celebrytki za filmy dla młodzieży, zajmują miejsca w tym rankingu

mimo wieku nadal widać to coś w oczach i twarzy

Jest tak śliczna że daję jej 10 na 10

ale czytałam, że była też niestety strasznie fochsiasta

Wnerwia mnie ten nowy sposób oceniania na FW po prostu uwielbiam Faye za wiele ról tak samo. Nie mam zamiaru teraz myśleć gdzie ją widziałam gościnnie gdzie jako głos gdzie jako miraż!!!
Po prostu jako aktorkę nie ważne za jaki film, bo jak ktoś jest DOBRY to jest dobry nawet w operze mydlanej - oceniam na 8

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones