Tim BurtonI

Timothy Walter Burton

8,3
21 572 oceny pracy reżysera
powrót do forum osoby Tim Burton

Gdzie ten Burton z lat 80/90?? Jego ostatnie filmy są tragiczne, Alicja w krainie czarów - świetny
materiał, wydawałoby się że idealny dla Burtona, mógł wyjść najlepszy jego film jeśli uchwyciłby
ten oniryzm powieści Carrolla, ale przez nadużycie rzucającego się w oczy CGI i miałki
scenariusz to jedno z największych filmowych rozczarowań w moim życiu. Podobnie Mroczne
Cienie, tak słabego filmu nie nakręcił od czasu Planety Małp, leniwa narracja, chwiejny ton,
często bardzo nie trafiony humor, no ogólnie dramat pod względem reżyserii. A przecież lata 60
plus gotycki klimat i odrobina humoru znanego z choćby Soku z Żuka, no to mogło być naprawdę
fajne.
Wydaje mi się że za dużo kręci filmów opartych na znanych historiach, a za mało realizuje swoich
oryginalnych pomysłów. Mam nadzieję że jego następny film będzie powrotem do wysokiej formy
którą kiedyś miał.

M0RiARTY

Hmm.... Z jednej strony masz rację, ale tak czy inaczej Burton jest świetny tak jak i jego filmy. Mroczne Cienie bardzo lubię i nie mam nic do zarzucenia tej produkcji :)

Blawatka98

"ale tak czy inaczej Burton jest świetny tak jak i jego filmy"

No tak. Ma pełno filmowych kich na koncie, kilka filmów zaledwie mu się udało, ale jest świetny, bo jest świetny. Co za logika.

Dewrder

Fakt, że jego ostatnie filmy nie są tak dobre jak te z początku kariery, ale całokształt - świetny. Moja subiektywna opinia jest taka, że Burton stworzył zupełnie nowy gatunek filmowy, nową stylistykę w popkulturze. NIe raz można przeczytać że cos (animacja, grafika itp) jest w "burtonowskim stylu", "a'la Tim Burton". I moim zdaniem to też świadczy o jego świetności. A nie po prostu "jest świetny, bo jest świetny" jak to określiłeś.

M0RiARTY

Zgadzam się w 100%. Gdzie jest ten stary, dobry Burton?

abc2343

Padł ofiarą własnej legendy i zjada swój własny ogon poprzez nachalne kopiowanie samego siebie co też przenosi się negatywnie na odbiór jego dzieł - brak im świeżości. Nawet aktorów "zwykle" bierze tych samych. Jeżeli natomiast próbuje pobawić się groteską i wyjść poza swój własny szablon może się to skończyć tragicznie jak to było z "Planetą Małp" czy (dla mnie zwłaszcza) "Mrocznymi Cieniami".
Od "Gnijącej Panny Młodej", wariacji na podstawie "słowiańsko-żydowskiej legendy", romantycznej i melancholijnej baśni nie widziałem niestety nic co chwyciłoby mnie za serce.

Martin von Carstein

W Stanach był niedawno pokaz testowy jego najnowszego filmu - ,,Big Eyes" - i wg recenzentów, to będzie jego najlepsza produkcja od czasów ,,Dużej Ryby", więc spokojna głowa ;)

M0RiARTY

Burton poszedł w same obrazki. Nie przeczę, jezeli ktoś lubi taką estetykę, to będzie zadowolony, ale mam wrazenie, ze jego ostatnie filmy są pozbawione głębszej treści a składają się wyłącznie z fotografii.
Zresztą, widać po profilu fanów Burtona, ze jednak zmieniło się to, co robi - dzisiaj jego filmy zdają się najbardziej odpowiadać rzeszom 13-letnich dziewczyn z Monster High w awatarze :(. Starzy fani tymczasem sarkają i rezygnują.

M0RiARTY

EE no Mroczne cienie akurat to jeden z najlepszych filmów w dorobku Burtona moim zdaniem.

użytkownik usunięty
Looter

Jako fan Burtona również ubolewam nad tym co się z nim stało, wydaje się że jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest : nazwałbym bym to ''syndromem wolnej ręki ''zjawisko takie spotkało już nie jednego reżysera który ugruntował swoją pozycje i zyskał swobodę działania. Tim zawsze sprawiał wrażenie osoby która za co by się nie brała wykonywała to z pasji i talentu, tym zaskarbił sobie widownie a pieniądze i popularność to rzeczy drugiej kategorii. Być może praca w trudniejszych warunkach z większymi wymaganiami wobec siebie wyszła by mu na dobre. Błędem było pozbycie się Michaela Keatona aktora prawdziwie pasującego do stylu wizji tego reżysera .

M0RiARTY

Co do Mrocznych Cieni zgadzam się w 100% , bardzo się zawiodłam. Ale jeżeli chodzi o Alicje w Krainie Czarów to muszę przyznać, że kocham i humor i tyym bardziej zdjęcia... może właśnie zdjęcia.
Akurat to że mogę liczyć na tych samych aktorów uwielbiam, bo Helena, Depp i Burton to moja Trójca Święta i nie mogłabym się nimi znudzić

M0RiARTY

ten okres wypuszczania średnich filmów minię prędzej czy później, zresztą czasem zdarza się artystom zrobić jakiegoś średniaka, w zamian dając lepsze produkcje jak np. Uwielbiany przez mnie Demoniczny Golibroda.

M0RiARTY

Muszę przyznać, że pan Burton po ,,Jeźdźcu bez głowy" obrał inny kierunek. Co prawda ,,Duża Ryba" jest genialna, ale ,,Gnijąca..." albo ,,Sweeney....", które są dobrymi filmami to jednak są takie trochę jak na autopilocie. Jednak poziom obniżył się dopiero z Alicją. Może nie będzie tak źle zważywszy, że ,,Frankenweenie" to już zwrot w dobrym kierunku jeżeli chodzi o klimat, ale Burton dalej nie ma formy i tworzy już od 2010 roku szmiry.

M0RiARTY

Moim zdaniem Alicja w Krainie Czarów jest jego najlepszym filmem, wizualnie jest to najlepszy film jaki w życiu widziałem, a na dodatek humor i gra aktorska są rewelacyjne (ale to tylko moja opinia)

Nekromanta21456

Śmiesznie się składa, bo Alicja to wizualnie jeden z najgorszych filmów jakie w życiu widziałem. Sztuczne i brzydkie jak jakaś gierka z niedorobioną grafiką. Na poziomie konceptualnym też bieda, bo scenografia i rekwizyty wyglądają jak nieprzetrawione resztki z lepszych filmów Burtona (Edward Nożycoręki, Sok z żuka, Jeździec bez głowy). Kompletna pustka przykryta toną paskudnych efektów.

M0RiARTY

Ja mam inne zdanie

M0RiARTY

Na szczęście jeszcze panuje jakaś tam demokracja i mogę wyrazić swoje zdanie

Nekromanta21456

dzięki Bogu

M0RiARTY

Osobiście mam też do Alicji duży sentyment, co n pewno też wpływa jakoś na efekt końcowy, ale uważam że kostiumy, scenografia i efekty specjalne zasługują na uznanie. Nawet jeżeli reszta filmu to ścierwo (dla kogoś)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones