[{"id":17,"name":"originalMaterials","above5p":true,"career":{"name":"autor materiałów do scenariusza"},"ranking":{"name":"Materiałów do scenariusza","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/originalMaterials"},"rating":{"count":89,"rate":7.808988764044944,"desc":"ocen","profession":"materiałów do scenariusza"}},{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":10,"rate":6,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":6,"rate":6.5,"desc":"ocen","profession":"pracy producenta"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":false,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":2,"rate":8.5,"desc":"oceny","profession":"scenariuszy"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":1,"rate":10,"desc":"ocena","profession":"występów osoby"}}]
7,8
89 ocen materiałów do scenariusza
Todd McFarlane
Todd McFarlane urodził się 16 marca 1961 roku w Calgary w Kanadzie. Jest jednym z największych i najwybitniejszych rysowników komiksowych. Ukończył William Aberhart High School. W latach 80-tych studiował na Uniwersytecie Eastern Washington, na którym utrzymywał się ze stypendium sportowego, które otrzymywał za dobre wyniki w grze w baseball. Tam też doznał poważnej kontuzji kostki, która pozbawiła go myśli o zawodowstwie. Wtedy zaczął rysować. Rysował dla takich wielkich wydawnictw jak Marvel czy też DC Comics. Początkowo zaczynał od prostych rysunków, dopiero później dostawał coraz bardziej odpowiedzialne zadania. Wydawnictwo Marvel uczyniło z Todda supergwiazdę, dzięki jego rysunkom i scenariuszowi komiksy z człowiekiem pająkiem sprzedawały się jak ciepłe bułeczki. Po sześciu latach współpracy z Marvelem odszedł z wydawnictwa i otworzył własna firmę - Image Comics i stworzył nowego komiksowego bohatera o pseudonimie Spawn. Z biegiem czasu wytwórnia Todda rozrosła się do takiego stopnia, że zaczęła produkować zabawki z podobiznami gwiazd filmowych czy też sportowców. Powstała także wytwórnia filmowa. Pierwszym jej filmem rozpowszechnionym na wielką skalę był ?Spawn? (1997), który odniósł ogromny sukces komercyjny.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 16 marca 1961

miejsce urodzenia: Calgary, Kanada

żona Wanda (od 15.06.1985), 3 dzieci
Na początku lat 90 Todd McFarle odszedł z wydawnictwa Marvel. Był on wtedy twórcą samodzielnie tworzonej przez niego serii "Spider-Man". W ostatnim numerze (nr. 16 z 1991 roku) tworzonym przez niego dla Marvela, na okładce komiksu, Spider-Man żegna się Toddem.
Jest twórcą jednego z najbardziej popularnych superbohaterów lat 90, Spawna.
Zaprojektował linie koszulek hokejowych dla czołowej drużyny NHL,  Edmonton Oiler's.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych