Tom Tykwer 

Thomas Tykwer

7,8
1 082 oceny pracy reżysera
Tom Tykwer
W wieku 14 lat Tom rozpoczął pracę w lokalnym kinie w Wuppertal, praca ta pozwoliła na wykreowanie własnego gustu filmowego oraz...zamykanie się w nocy w kinie i oglądanie "Łowcy androidów" od nowa i od nowa :-) W 1984 roku Tom skończył szkołę średnią - ze średnią maturalną 3,6 (w Niemczech 1 jest najlepszą oceną, zaś 6 najgorszą). Odbył również służbę cywilną we Frankfurcie a następnie udał się do Berlina, gdzie pracował prawie 10 lat w kinie Moviemento w Berlin-Kreuzberg. W 1991 roku prezentuje swój pierwszy film "Because" na Hof Film Festival.


W Gazecie Wyborczej przy okazji wyświetlania przez TVP filmu "Sen zimowy" był również komentarz odnośnie biografii Toma. Ponoć całe dzieciństwo pozostawiony sam-sobie oglądał wszelkie dostępne filmy w telewizji. Stąd też może nawet nie zdając sobie z tego sprawy często kopiuje czy przeobraża tematy kiedyś spostrzeżone. Dlatego też "Biegnij Lola Biegnij" swą strukturą tak podobny jest do "Przypadku" Kieślowskiego - potrójność i różne zakończenia - czyli koncepcja filmu ewidentnie powielona, choć temat przewodni zupełnie inny.


Z mojej strony polecam "Winterschlafer" czyli sen zimowy, który jest filmem wyjątkowym, dopracowanym plastycznie i muzycznie a przy tym o niebanalnej fabule.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 23 maja 1965

miejsce urodzenia: Wuppertal, RFN , (obecnie Niemcy)

wzrost: 188 cm

Independent Spirit
Zdobył Independent Spirit, 5 innych nagród i 22 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Marie Steinmann (od 2009)
Wraz z Stefanem Arndt'em, Wolfgang'iem Becker'em und Dani Levy'm założył w 1994 roku X Filme Creative Pool, która od tego czasu wyprodukowała m.in. takie filmy jak "Biegnij Lola, biegnij", czy "Good bye, Lenin!".
W 2018 roku był przewodniczącym jury 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie (Niemcy).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych