Tom Tykwer 

Thomas Tykwer

7,8
1 112 ocen pracy reżysera
Tom Tykwer
W wieku 14 lat Tom rozpoczął pracę w lokalnym kinie w Wuppertal, praca ta pozwoliła na wykreowanie własnego gustu filmowego oraz...zamykanie się w nocy w kinie i oglądanie "Łowcy androidów" od nowa i od nowa :-) W 1984 roku Tom skończył szkołę średnią - ze średnią maturalną 3,6 (w Niemczech 1 jest najlepszą oceną, zaś 6 najgorszą). Odbył również służbę cywilną we Frankfurcie a następnie udał się do Berlina, gdzie pracował prawie 10 lat w kinie Moviemento w Berlin-Kreuzberg. W 1991 roku prezentuje swój pierwszy film "Because" na Hof Film Festival.


W Gazecie Wyborczej przy okazji wyświetlania przez TVP filmu "Sen zimowy" był również komentarz odnośnie biografii Toma. Ponoć całe dzieciństwo pozostawiony sam-sobie oglądał wszelkie dostępne filmy w telewizji. Stąd też może nawet nie zdając sobie z tego sprawy często kopiuje czy przeobraża tematy kiedyś spostrzeżone. Dlatego też "Biegnij Lola Biegnij" swą strukturą tak podobny jest do "Przypadku" Kieślowskiego - potrójność i różne zakończenia - czyli koncepcja filmu ewidentnie powielona, choć temat przewodni zupełnie inny.


Z mojej strony polecam "Winterschlafer" czyli sen zimowy, który jest filmem wyjątkowym, dopracowanym plastycznie i muzycznie a przy tym o niebanalnej fabule.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 23 maja 1965

miejsce urodzenia: Wuppertal, RFN, (obecnie Niemcy)

wzrost: 188 cm

Independent Spirit
Zdobył Independent Spirit, 5 innych nagród oraz 22 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Marie Steinmann (od 2009)
Wraz z Stefanem Arndt'em, Wolfgang'iem Becker'em und Dani Levy'm założył w 1994 roku X Filme Creative Pool, która od tego czasu wyprodukowała m.in. takie filmy jak "Biegnij Lola, biegnij", czy "Good bye, Lenin!".
W 2018 roku był przewodniczącym jury 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie (Niemcy).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Muzyka do Atlasu Chmur i Pachnidła to istna potęga!
Ogromne bogactwo tej muzyki wprost uzależnia i sprawia, że ciągle chce się więcej i więcej. Paleta brzmień, jakie oferują te ścieżki dźwiękowe sprawia, że płyta z "Pachnidła" i "Atlasu Chmur "jest niczym jakaś baśniowa opowieść, od której trudno się oderwać. O choć w...

więcej

"W 1984 roku Tom skończył szkołę średnią - ze średnią maturalną 3,6 (w Niemczech 1 jest najlepszą oceną, zaś 6 najgorszą)."-szkoda ,że jej autor nie przeliczył tej oceny na polskie warunki:-)

Jak wymawia się jego nazwisko?

< 3

Zawsze maja w sobie cos co mnie wkurza. Mysle ze nie jest az takim dobrym rezyserem, pozatym ma za malo filmow na koncie aby mozna go takim nazwac.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones