Natalie Portman 

Natalie Hershlag

8,4
97 716 ocen gry aktorskiej
Natalie Portman
Córka lekarza i artystki, Natalie Portman, przychodzi na świat w Jerozolimie, którą w wieku 3 lat opuszcza, aby osiąść w Nowym Jorku. Wcześnie odkryta przez agenta występuje w reklamach, aby następnie otrzymać swoją pierwszą rolę w filmie "Leon zawodowiec" w reżyserii Luca Bessona, gdzie partneruje Jeanowi Reno. Od tego momentu jej kariera nabiera tempa. Wciela się w postać pasierbicy Ala Pacino w "Gorączce", córki prezydenta USA w filmie "Marsjanie atakują" Tima Burtona, a z Woodym Allenem spotyka się na planie obrazu "Wszyscy mówią: kocham cię!". Po tym, jak odrzuciła rolę m.in w filmach "Lolita" w reżyserii Adriana Lyne'a i nowej wersji "Romea i Julii" wizjonera Baza Luhrmanna, Natalie wybiera teatr i sztukę "Dziennik Anny Frank", gdzie wciela się w postać głównej bohaterki. Jej powrót na ekrany kinowe jest miażdżący. Staje się bowiem królową Amidalą na potrzeby trzech części "Gwiezdnych wojen", tj. "Mrocznego widma", "Ataku klonów" oraz "Zemsty Sithów". Portman, im starsza, tym jest bardziej wymagająca w wyborze odpowiedniego scenariusza. Potwierdzają to jej role w dramatach "Wszędzie, byle nie tu", "Gdzie serce twoje" czy tragikomedii "Powrót do Garden State". Nie zapomina także o gatunku historycznym, grając w filmie "Wzgórze nadziei". Swoją odwagę demonstruje również w filmie Mike'a Nicholsa "Bliżej", gdzie odtwarza postać striptizerki Alice. Ta rola przyniosła jej pierwszą naprawdę poważną nagrodę, Złotego Globa w kategorii najlepszej aktorki drugoplanowej.
Portman, absolwentka prestiżowego Uniwersytetu Harvarda, poza aktorstwem znana jest także ze swojego zaangażowania w życie polityczne oraz działalność charytatywną.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 9 czerwca 1981

miejsce urodzenia: Jerozolima, Izrael

wzrost: 160 cm

Oscar
Zdobyła Oscar, 18 innych nagród oraz 53 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż Benjamin Millepied (od 04.08.2012), 2 dzieci: syn Aleph (ur. 14.06.2011) i córka Amalia (ur. 22.02.2017)
Odrzuciła rolę Grace MacLean w "Zaklinaczu koni", by zagrać na Broadwayu w "Dzienniku Anny Frank". Angaż otrzymała Scarlett Johansson.
Początkowo miała zagrać Julię w filmie "Romeo i Julia", ale zrezygnowała z powodu niektórych scen i różnicy wieku pomiędzy nią a Leonardo DiCaprio. Ostatecznie angaż otrzymała Claire Danes.
Odrzuciła tytułową rolę w filmie "Lolita". Ostatecznie angaż otrzymała Dominique Swain.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych