Tomasz Beksiński 

Tomasz Sylwester Beksiński

9,4
22 oceny występów osoby
Tomasz Beksiński
Dziennikarz muzyczny, eseista, tłumacz filmów i piosenek. Był synem malarza Zdzisława Beksińskiego, zamordowanego w 2005 roku. Studiował anglistykę, której nigdy nie ukończył. Przez dłuższy czas prowadził w programie drugim Polskiego Radia audycję "Romantycy muzyki rockowej", a następnie "Wieczór płytowy". Były to audycje nocne, cieszące się dużym powodzeniem głównie ze względu na prowadzącego. 

Następnie związał się z programem trzecim Polskiego Radia. Był zafascynowany muzyką progresywną oraz muzyką określaną jako gothic rock oraz horrorami z wytwórni Hammer i grupą Monty Python. Jego audycje były opowieściami o muzyce i fascynacjach, często odczytywał w nich też tłumaczenia emitowanych utworów. Przetłumaczył szereg filmów, miedzy innymi całą serię filmów o Jamesie Bondzie. Jako pierwszy przetłumaczył wszystkie filmy i programy TV grupy Monty Pythona i co charakterystyczne, wprowadził tam akcenty polskie. 

W latach 90. związał się z czasopismem "Tylko Rock", do którego pisał felietony pod tytułem "Opowieści z krypty". W felietonach tych, poza tematyką muzyczną i filmową przekazywał swoje poglądy na inne zjawiska - komputeryzacja, kobiety, śmierć. W odróżnieniu od ojca, który w swej twórczości wykorzystywał grafikę komputerową, wprost obsesyjnie nienawidził komputerów. W felietonach poruszał też często temat samotności i alienacji. Treść ostatniego felietonu oraz ostatniej audycji muzycznej można było zinterpretować jako pożegnanie z czytelnikami i słuchaczami. 24 grudnia 1999 roku popełnił samobójstwo.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 26 listopada 1958

data śmierci: 24 grudnia 1999

miejsce urodzenia: Sanok, Polska

Przetłumaczył wszystkie części Jamesa Bonda (te wyświetlane do roku 1999) oraz całą twórczość grupy Monty Pythona.
Był synem malarza, rzeźbiarza i fotografika Zdzisława Beksińskiego.
Popełnił samobójstwo w swoim mieszkaniu w Warszawie, zażywając dużą ilość leków, wcześniej zapowiadając je w felietonie opublikowanym na łamach czasopisma „Tylko rock”. Pożegnał się także ze słuchaczami w swojej audycji w radiowej Trójce.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Wiele świetnie przetłumaczonych filmów np:"Coś", "Utajona furia", James Bond w TVP,
Monthy Python, "Quadrophenia", "Ubranie mordercy", Robin Hood: Książę złodziei",
"Tańczący z wilkami" i sporo innych jak sobie przypomnę tytuły to dopiszę.

Ciekawi mnie kto w dzisiejszych czasach jest w czołówce polskich...

Najlepsi odchodzą jako pierwsi. Artysta pełną gębą.

Jak myślicie co się stało z płytami TB. Wiem że zostały przekazane Trójce, ale chodzi mi o to czy zalegają gdzieś w jakimś magazynie, może zostały rozkradzione? Czy nie lepiej byłoby to wystawić na jakąś aukcję. Pisałem nawet do dwóch osób z trojki co dzieje się z tymi płytami lecz znikąd odpowiedzi.

Uwielbiam jego "Opowieści z Krypty"... mogę je czytać bez końca, a i tak za każdym razem znajduję coś, co wcześniej przeoczyłam... wywołują u mnie skrajne uczucia: od śmiechu do łez... wielka szkoda, że nie powstało ich więcej... wielka szkoda, że nie ma już wśród nas tego, kto je napisał...

Nosferatu [*]

W audycji z 27 lipca 1991 przed piosenką "24 Hours" Joy Division" Beksiński mówi:
"Nie trudno domyślić się, że mój tajemniczy przyjaciel także mnie wtedy opuścił. Po prostu przestał pojawiać się na moje desperackie wołanie. Zostałem całkiem sam w pustym domu bez klamek, w moim własnym wariatkowie przepełnionym...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones