Tomasz Sylwester Beksiński

data urodzenia: 26 listopada 1958
data śmierci: 24 grudnia 1999
miejsce urodzenia:Sanok, Polska
Tomasz Beksiński

Dziennikarz muzyczny, eseista, tłumacz filmów i piosenek. Był synem malarza Zdzisława Beksińskiego, zamordowanego w 2005 roku. Studiował anglistykę, której nigdy nie ukończył. Przez dłuższy czas prowadził w programie drugim Polskiego Radia audycję "Romantycy muzyki rockowej", a następnie "Wieczór płytowy". Były to audycje nocne, cieszące się dużym powodzeniem głównie ze względu na prowadzącego.  Następnie związał się z programem trzecim Polskiego Radia. Był zafascynowany muzyką progresywną oraz muzyką określaną jako gothic rock oraz horrorami z wytwórni Hammer i grupą Monty Python. Jego audycje były opowieściami o muzyce i fascynacjach, często odczytywał w nich też tłumaczenia emitowanych utworów. Przetłumaczył szereg filmów, miedzy innymi całą serię filmów o Jamesie Bondzie. Jako pierwszy przetłumaczył wszystkie filmy i programy TV grupy Monty Pythona i co charakterystyczne, wprowadził tam akcenty polskie.  W latach 90. związał się z czasopismem "Tylko Rock", do którego pisał felietony pod tytułem "Opowieści z krypty". W felietonach tych, poza tematyką muzyczną i filmową przekazywał swoje poglądy na inne zjawiska - komputeryzacja, kobiety, śmierć. W odróżnieniu od ojca, który w swej twórczości wykorzystywał grafikę komputerową, wprost obsesyjnie nienawidził komputerów. W felietonach poruszał też często temat samotności i alienacji. Treść ostatniego felietonu oraz ostatniej audycji muzycznej można było zinterpretować jako pożegnanie z czytelnikami i słuchaczami. 24 grudnia 1999 roku popełnił samobójstwo.

znany z

filmografia

sortuj wg:

pokaż:

moja aktywność:

we własnej osobie
zwiń
2013 7,0
Z wnętrza(2013)
  • (on sam)
2000 7,3
Dziennik zapowiedzianej śmierci(2000)
(TV)
  • (on sam)
archiwalne
rozwiń
zdjęcia
rozwiń
  • Przetłumaczył wszystkie części Jamesa Bonda (te wyświetlane do roku 1999) oraz całą twórczość grupy Monty Pythona.
  • Był synem malarza, rzeźbiarza i fotografika Zdzisława Beksińskiego.
  • Popełnił samobójstwo w swoim mieszkaniu w Warszawie, zażywając dużą ilość leków, wcześniej zapowiadając je w felietonie opublikowanym na łamach czasopisma „Tylko rock”. Pożegnał się także ze słuchaczami w swojej audycji w radiowej Trójce.
  • 2 listopada 1988 przeżył katastrofę lotniczą pod Rzeszowem, w której zginęła jedna osoba, a kilka zostało poważnie rannych. Nigdy potem nie wsiadł już do samolotu.
zobacz wszystkie tematy na forum

twórcy strony zobacz więcej

Cieszymy się, że Ty też masz łeb pełen filmów i chcesz podzielić się swoją wiedzą z innymi.
Niniejsza strona została utworzona dzięki takim jak Ty! Najwięcej treści dodali:

Dowiedz się więcej o