Rodzina i przyjaciele wspominają Tomasza Beksińskiego, dziennikarza, tłumacza, anglistę, który zginął śmiercią samobójczą.

Dziennik zapowiedzianej śmierci (2000)
Dodaj plakat klikając tutaj.
pokaż:
 
Zdzisław Beksiński Zdzisław Beksińskijako: Zdzisław Beksiński (on sam)
Grzegorz Gajewski Grzegorz Gajewskijako: Grzegorz Gajewski (on sam)
$related.related Katarzyna Rakowskajako: Katarzyna Rakowska (ona sama)
Tomasz Beksiński Tomasz Beksińskijako: Tomasz Beksiński (on sam)

ocena aktorów w filmie

9,4 7 ocen
8,9 7 ocen
3,3 6 ocen

Rodzice zdecydowali, by opuścić Sanok. Tomasz Beksiński bał się tego wyjazdu. W tym samym czasie jego kolega także przeżywał dramat. Dziewczyna zawiadomiła go, że wychodzi za mąż za innego. Powiedział jej: przyślę ci swój nekrolog. Tomaszowi spodobał się ten pomysł. Obaj poszli zamówić nekrologi. Kolega w ostatniej chwili wycofał się. Tomasz doprowadził plan do końca: zawiadomienia o swojej nagłej śmierci rozlepił w całym Sanoku. Jedną klepsydrę zachował. Umieścił ją potem na drzwiach pokoju w swoim mieszkaniu na ostatnim piętrze bloku stojącego na warszawskim osiedlu Służew nad Dolinką. Choć bał się wyjazdu z Sanoka, w Warszawie odniósł sukces. Prowadził audycje w radiowej Trójce. Przesycał je niesamowitą atmosferą tajemniczości oraz nostalgii i specyficznego humoru. Dla wielu słuchaczy stał się postacią kultową. Także dla kinomanów. Studiował anglistykę i tłumaczył dialogi filmowe. Robił to doskonale. Przetłumaczył prawie wszystkie opowieści o przygodach agenta Bonda i Brudnego Harry'ego, a także filmy Monty Pythona. Charakter tej pracy sprawiał, że całe dnie spędzał samotnie w domu. W pokoju z klepsydrą na drzwiach, gdzie ściany obłożone miał kasetami z filmami i płytami kompaktowymi. Nad jedną z półek – zainspirowany przez któregoś ze swoich fikcyjnych bohaterów – umieścił w ścianie ząb, który musiał usunąć. Miał go obronić przed kimś, kto nakłaniałby go do samobójstwa. Nikt, oczywiście, nie miał takiego zamiaru. A jednak Tomasz Beksiński skończył śmiercią samobójczą 25 grudnia 1999 roku. Co go do tego skłoniło? Daniel Światły, wychodząc od podanej w sanockiej telewizji lokalnej relacji z pochowania prochów Tomasza, próbuje znaleźć odpowiedź na to pytanie. Rozmawia z ojcem zmarłego, słynnym artystą malarzem Zdzisławem Beksińskim, oraz jego przyjaciółmi: Katarzyną Rakowską i Grzegorzem Gajewskim. Wykorzystuje też liczne filmy z archiwum Tomasza i jego ojca, w których ten, co kiedyś żartem zapowiedział swoją nagłą śmierć, opowiada o sobie, pracy, pasjach i bólu. Bo cierpiał, chociaż zdaniem Katarzyny Rakowskiej miał dobre życie, a w każdym razie ominęło go wiele złego. Widać jednak nie ominęło go to, co dla niego było najgorsze. Światły pokazuje, czego Tomasz nie mógł już znieść.

 • Niezrozumiany, zafascynowany śmiercią, zamknięty w sobie, samobójca, taki obraz Tomasza Beksińskiego zna większość zainteresowanych. Filmy dokumentalne opowiadające o zmarłych zazwyczaj skupiają się na przekazaniu odbiorcy historii życia i dokonań bohatera, pokazują żal rodziny, współczucie bliskich i stratę dla świata. Jednak nie odnajdziemy takiego przekazu w "Dzienniku zapowiedzianej śmierci". Ten pośmiertny portret, zamiast mówić o tragedii samobójstwa szuka raczej zrozumienia i stara się odkryć przed widzem motywy Tomasza. czytaj dalej

  zdaniem społeczności pomocna w: 100%

pozostałe informacje o filmie
Dziennik zapowiedzianej śmierci

muzyka:
zdjęcia:
 
oceń twórców
studio:
 • Studio Filmowe Everest (
  • produkcja wykonawcza
  )
 • Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna (PWSFTviT)
 • TVP 2
inne tytuły:
(więcej...)
 • Zdjęcia do filmu zrealizowano w Warszawie (Polska).
 • Dokument o Tomaszu Beksińskim na początku miał być pracą zaliczeniową Daniela Światłego, studenta drugiego roku reżyserii PWSFTviT. Po samobójstwie Beksińskiego, reżyser otrzymał zamówienie od Telewizji Polskiej na dokończenie filmu.
 • Tomasz Beksiński był ciekawy, jak wyszła pierwotna wersja dokumentu. Umówił się z Danielem Światłym na pokaz filmu tuż po świętach Bożego Narodzenia, w trakcie których popełnił samobójstwo.
zobacz wszystkie tematy na forum

twórcy strony zobacz więcej

Cieszymy się, że Ty też masz łeb pełen filmów i chcesz podzielić się swoją wiedzą z innymi.
Niniejsza strona została utworzona dzięki takim jak Ty! Najwięcej treści dodali:

Dowiedz się więcej o

Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię