U2 

7,9
8 ocen muzyki
U2
Pierwsze spotkanie członków zespołu odbyło się w 1976 roku w Dublinie. Jeden z uczniów szkoły Mount Temple, Larry Mullen (ur. 31.10.1961 w Dublinie) - sam grający na perkusji - postanowił stworzyć grupę. Na spotkanie przyszli: Adam Clayton (ur.13.03.1960 w Oxfordshire) - gitara basowa; Paul Hewson - później przybrał pseudonim Bono (ur. 10.05.1960 w Dublinie) - wokal; David Evans - później The Edge (ur. 8.08.1961 w Barking) - gitara; a także dwóch innych kolegów (w tym brat Evansa), którzy jednak bardzo szybko zrezygnowali.
Grupa początkowo nazywała się Feedback, trochę później zmieniła nazwę na Hype, by w końcu stać się U2. Menedżerem grupy został Paul McGuinness i był nim do 2013 roku.
Pierwszy album, "Boy", został wydany w listopadzie 1980 roku, kolejny - "October" - rok później. "War", na którym znalazły się m.in. piosenki "Sunday Bloody Sunday" i "New Year`s Day", w marcu 1983 roku, w tym samym roku - album koncertowy "Under a Blood Red Sky". "Unforgettable Fire" (piosenka "Pride (In the Name of Love)" - we wrześniu 1984 roku, a "The Joshua Tree" (z utworami "With or Without You", "I Still Haven't Found What I'm Looking For", "Where the Streets Have No Name") w 1987 roku. Ostatnia płyta zdobyła ogromną popularnosć i uważa się, że to jeden z klasyków muzyki rockowej. Następny była album "Rattle and Hum" (1988), dużo gorszy niż poprzedni. Po trzyletniej przerwie U2 pojawiło się zupełnie odmienione wraz z albumem "Achtung Baby". Niektórzy starzy fani byli niezadowoleni ze zmiany jaką przeszła grupa, a niektórzy wręcz przeciwnie - zachwycili się nowym brzmieniem. W 1993 roku ukazała się "Zooropa", ale nie odniosła takiego sukcesu jak poprzednia płyta.
W tym czasie odbyła się wielka trasa koncertowa "Zoo TV", bardzo efektowna i obejmująca wiele różnych miejsc.
W 1997 roku ukazał się album "Pop" - już sam singiel "Discotheque" wzbudził duże zainteresowanie. Płycie towarzyszyła trasa koncertowa "Pop Mart" - podczas niej 12 sierpnia na warszawskim Służewcu grupa zagrała pierwszy raz w Polsce.Kolejny album, "All That You Can't Leave Behind", przyniósł grupie cztery nagrody Grammy.
U2 nagrało ścieżkę dźwiękową do filmu "Million Dollar Hotel", również niektóre z ich piosenek pojawiły się w kilku filmach.
więcej
Nazwa zespołu pochodzi od zestrzelonego w 1960 roku nad terytorium ZSRR samolotu U-2.
Utwór "New Year's Day" został napisany pod wpływem stanu wojennego w Polsce, wprowadzonego w grudniu 1981 roku
Podczas trwającej 37 lat kariery sprzedali ponad 150 milionów płyt.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych