[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/138709/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":32,"rate":6.59375,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":2,"name":"director","above5p":false,"career":{"name":"reżyserka"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/138709/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":3,"rate":5.666666666666667,"desc":"oceny","profession":"pracy reżysera"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":false,"career":{"name":"scenarzystka"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"/person/ajax/roles/138709/1","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":2,"rate":6,"desc":"oceny","profession":"scenariuszy"}}]
6,6
32 oceny gry aktorskiej
Valérie Donzelli
Francuzka aktorka, scenarzystka i reżyserka. Przed wejściem do branży filmowej, studiuje architekturę, którą porzuca by zostać aktorką. Poczas pracy w znanej ciastkarni Laduree, zostaje uczennicą Miejskiego Konserwatorium dziesiątej dzielnicy Paryża. Wtedy poznaje Jeremiego Elkaima, przyszłego wspólnika i męża, który dopingował ją w trudnych początkch drogi filmowej. Po otrzymaniu kilku niewielkich ról kinowych ("Kto zabił Bambi?", "W jego rękach"), Valerie Donzelli staje się znana opinii publicznej za pośrednictwem telewizji, gdzie największe znaczenie mają role w serialu "Clara Sheller" i filmie Jeana-Pascala Hattu "7 lat". Jej pierwszy film krótkometrażowy pt. "Il fait beau dans la plus belle ville du monde" z 2008 roku zostaje wyświetlony na jednej z sekcji festiwalu w Cannes. W 2010 kręci swój pierwszy film pełnometrażowy "La reine des pommes", w którym wcieliła się w główną rolę. Rok później jej drugi film pełnometrażowy "La Guerre est declaree" jest ponownie zaprezentowany na najważniejszym festiwalu filmowym we Francji. Inspiracją dla scenariusza, napisanego wspólnie z mężem, było życie osobiste reżyserki. Film otrzymał kilka nagród w tym Le Grand Prix na festiwalu w Cabourgu i nagrodę publiczności na Festival Paris Cinema. Na 2012 rok planowany jest film o tańcu zatytułowany "Main dans la main".

Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 2 marca 1973

miejsce urodzenia: Épinal, Francja

mąż Jérémie Elkaïm, dziecko
Użyczyła swojego głosu w piosence pt. "15 aout" z albumu Benjamina Biolay'a.
  • Valérie Donzelli to francuska (nie francuzka) aktorka, scenarzystka itd, i jest oczywiście Francuzką. Po wykorzystaniu proszę o skasowanie postu.