[{"id":4,"name":"music","above5p":true,"career":{"name":"kompozytor"},"ranking":{"name":"Muzyki","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/music"},"rating":{"count":245,"rate":7.555102040816327,"desc":"ocen","profession":"muzyki"}},{"id":6,"name":"actors","above5p":false,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":2,"rate":6,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}}]
7,6
245 ocen muzyki
Vladimir Cosma
Jeden z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej w Europie. Komponował dla ponad 200 produkcji. Najbardziej znany jest z kompozycji do francuskich filmów komediowych, jednak zaczynał od różnorodnych stylów, co przyczyniło się do jego międzynarodowej sławy.
Urodził się w Bukareszcie. Jego ojciec był sławnym dyrygentem i pianistą. Studiował na Uniwersytecie Muzycznym w Bukareszcie, który ukończył z wyróżnieniem w klasie skrzypiec i dyrygentury. Następnie kontynuował studia w Paryżu, gdzie zainteresował się jazzem, folkiem i muzyką filmową. Pierwszym krokiem do kariery stała się znajomość z Michelem Legrandem. W 1967 roku rozpoczął wieloletnią współpracę z reżyserem Yvesem Robertem.
W twórczości Cosmy widoczne są wpływy Legranda, jak również Burta Bacharacha i Henry'ego Manciniego.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 13 kwietnia 1940

miejsce urodzenia: Bukareszt, Rumunia

Cezar
Zdobył 2 nagrody Cezar, 1 inna nagroda i 5 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych