Film

L'aile ou la cuisse

1976 1 godz. 44 min.
7,5 35 500
ocen społeczności
7,5 10 1 35500
3 833
chce zobaczyć
Autorytet kulinarny przygotowuje swój ostatni przewodnik po francuskich restauracjach. Następnie zamierza przekazać pałeczkę synowi, który ma jednak inne plany.

60 letni Charles Duchemin (Louis De Funes) jest autorytetem w sprawach kuchni, wzbudza respekt wśród właścicieli eleganckich restauracji jak i zwykłych podrzędnych barów. Jego książki, audycje telewizyjne, eseje oraz przewodniki gastronomiczne przyniosły mu niekwestionowaną sławę, również Akademia Francuska zaproponowała mu członkostwo.60 letni Charles Duchemin (Louis De Funes) jest autorytetem w sprawach kuchni, wzbudza respekt wśród właścicieli eleganckich restauracji jak i zwykłych podrzędnych barów. Jego książki, audycje telewizyjne, eseje oraz przewodniki gastronomiczne przyniosły mu niekwestionowaną sławę, również Akademia Francuska zaproponowała mu członkostwo. Charles chce wybrać się na zasłużoną emeryturę i przekazać swoją spuściznę synowi, jednak Pierre ma inne aspiracje, jest członkiem jednego z zespołów cyrkowych i to jest jego pasją, oczywiście sławny ojciec nie ma o tym pojęcia. Jednak film jest nie tylko o tym... Głównym wrogiem Duchemina jest Jean Tricatel (Julien Guiomar), właściciel sieci barów typu fast-food. Tricatel chce zdobyć najnowsze wydanie przewodnika gastronomicznego Duchemina, a Duchemin chce znaleźć dowody przeciw "królowi fast-food'u", są mu one potrzebne, ponieważ oboje zostali zaproszeni do programu TV p.t. "Wszystkie chwyty dozwolone". Jednak wyprawa kończy się dla Charlesa tragicznie, nie dość, że odkrywa zainteresowania syna to na dodatek po posiłku w restauracji Tricatela traci smak!

studio
Les Films Christian Fechner (przedstawia)
inne tytuły
Początkowo rolę Gérarda Duchemina planowano powierzyć Pierre'owi Richardowi. Angaż jednak ostatecznie zaproponowano Coluche'owi.
Zdjęcia do filmu powstały w Paryżu, Courbevoie, Nemours, Dampierre-en-Yvelines, Ormoy-Villers, Billancourt, Puteaux, Rungis i Senlis (Francja).
W piętnastej minucie filmu koledzy Gérarda rzucają w niego otwartym słoikiem musztardy. W następnej scenie plama na jego marynarce zmienia kształt, miejsce i natężenie barwy.
Traktacik o kulinarnych figielkach
Klaudia ocenił(a) film  na 
Upodobania filmowe François Truffauta są prawie wszystkim dość dobrze znane. Żeby mieć elementarne rozeznanie w tej sprawie, wystarcza bowiem powierzchowna lektura jego ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 72%
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych
Twórz z nami drugą największą bazę filmową na świecie! To proste! Wystarczy, że skorzystasz z plusika przy sekcji, do której chcesz dodać treść lub klikniesz w przycisk „Lista elementów do edycji”.