Witold Zacharewicz 

Witold Antoni Zacharewicz

7,5
221 ocen gry aktorskiej
Witold Zacharewicz
Urodzony w 1914 roku w Płocku Witold Zacharewicz należał do najmłodszej generacji przedwojennych aktorów. Kiedy miał pięć lat jego rodzice rozwiedli się i przyszły aktor przeprowadził się wraz z matką do Warszawy. Uczęszczał tam do Gimnazjum im. Jenerała Sowińskiego. Następnie równocześnie studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim i w Państwowym Instytucie Sztuk Teatralnych. 
W latach 1933 - 1935 występował w teatrze Stara Banda. Zadebiutował w kinie w obrazie "Pod twoją obronę", gdzie jedynie statystował. Zwrócił na siebie uwagę Józefa Lejtesa, który obsadził go w swoim filmie pt. "Młody las". Film Lejtesa odniósł ogromny sukces i przystojny młody aktor szybko stał się popularny wśród publiczności. Kolejne jego filmy i sukcesy to: "Kochaj tylko mnie" i "Nie miała baba kłopotu". Rozpoznawalność po dzień dzisiejszy przyniosła mu rola króla Zygmunta Augusta w nagrodzonym na festiwalu w Wenecji dramacie kostiumowym pt. "Barbara Radziwiłłówna". Równie głośną kreacją był jego występ w "Znachorze" i jego kontynuacji - "Profesor Wilczur", w których wcielił się w postać Leszka Czyńskiego. Po tym Zacharewicz pojawił się następujących tytułach: "Halka", "Kościuszko pod Racławicami" i "Druga młodość". W 1938 roku podpisał kontrakt z wytwórnią United Artist, niestety nie uzyskał odroczenia służby wojskowej i nie wyjechał do Hollywood. Przed wstąpieniem do wojska zdążył zagrać jeszcze w "Gehennie". Równo rok po rozpoczęciu przez niego służby w Łączności w Zegrzu wybuchła II wojna światowa.
Zacharewicz brał udział w kampanii wrześniowej. W listopadzie 1939 roku pracował już jako kelner w Warszawie. W maju 1940 roku ożenił się z Haliną Schneider, a we wrześniu urodził się ich syn. Witold grał wtedy w warszawskich teatrach jawnych: na ulicy Hożej, w "Mirażu" i "Masce" (mimo zakazu podziemnej struktury ZASP). Występował też sam gościnnie w kawiarniach i restauracjach. 1 października 1942 roku został aresztowany przez gestapo za pomoc w produkcji fałszywych dokumentów dla Żydów. W listopadzie tego samego roku przewieziono go z Pawiaka do obozu Auschwitz-Birkenau. Zmarł tam 16 lutego 1943 roku. Są dwie wersje dotyczące jego śmierci: aktor poniósł śmierć przez rozstrzelanie lub w wyniku zastrzyku z fenolu. Był więźniem z numerem 76174.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

data urodzenia: 26 sierpnia 1914

data śmierci: 16 lutego 1943

miejsce urodzenia: Płock, Rosja, (obecnie Polska)

żona Halina Schneider (od 18.05.1940 do jego śmierci), syn Kiejstut Antoni (ur. 10.09.1940)
Podczas wojny obronnej 1939 roku służył w szwadronie łączności Mazowieckiej Brygady Kawalerii.
W czasie okupacji niemieckiej brał udział w produkcji fałszywych dokumentów dla ukrywających się Żydów.
Został zamordowany przez hitlerowców w obozie Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu (Polska).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Niesamowicie przystojny i utalentowany aktor.
Ogromna szkoda, że nie miał szansy dalej kontynuować kariery w Polsce lub zagranicą (podpisany kontrakt z United Artists); zginął zaledwie w wieku 29 lat... Znamienne, że w swoim ostatnim filmie (Gehenna) w jednej z ostatnich scen umiera jako główny bohater.

W którymś z...

więcej

W maju 1940 roku ożenił się z Haliną Schneider, a we wrześniu urodził się ich syn. Witold grał wtedy w warszawskich teatrach jawnych: na ulicy Hożej, w "Mirażu" i "Masce" (mimo zakazu podziemnej struktury ZASP). Występował też sam gościnnie w kawiarniach i restauracjach. 1 października 1942 roku został aresztowany...

Niesamowita historia miłości zwykłej nastolatki do swojego filmowego idola, spełnionej ale takiej krótkiej...
Poczytajcie, obejrzyjcie foto, których masa na stronie.
http://witold.zacharewicz.com.pl/

Dzisiaj skończyłby 94 lata...
świeć Panie nad jego duszą.

o miłości Witolda i jego żony http://www.youtube.com/watch?v=rXo1VtVRs3M

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones