Wojciech Smarzowski

8,2
10 725 ocen pracy reżysera
powrót do forum osoby Wojciech Smarzowski

... że filmy te nie mają puenty, że nie mają przesłania, jak również cienia nadziei. Że nagle zostałem sam z historią, która nie ma zakończenia i trudno sobie nawet to zakończenie dopowiedzieć...
Jakiś czas nosiłem w sobie ten problem, żyłem naszym dniem codziennym, śledziłem wydarzenia w kraju, słuchałem różnych ludzi i tego, co mają do przekazania, i nagle Eureka! Niezwykłość zjawiska "Smarzowski" polega na tym, że ten człowiek uderza w splot słoneczny naszej rzeczywistości. Zarówno w "Domie Złym", jak i w "Róży" jest tylko jedno, mega przesłanie: zobaczcie w jakim gównie żyjemy, albowiem oba te filmy, oba światy z tamtej rzeczywistości, dziś mają swoją niewyjaśnioną, nie osądzoną, a nawet nie rozpoznaną... kontynuację. Zatem jak puentować teraźniejszość? Nie puentować, z tego gówna trzeba wyjść. Ot i całe przesłanie.

piaskowy

Na początku czytania Twojego postu bałam się, że to znowu jakiś trolling ;) a tu niespodziewajka ;) ja myślę,że coraz częściej filmy odchodzą właśnie od puentowania (weźmy np. 'Ki', "Made in Poland") i szczerze mówiąc mnie się bardziej takie kino podoba, kino zadające miliony pytań a nie dające odpowiedzi, w ten sposób staje się dla mnie dużo bardziej prawdopodobne a przez to mi bliższe.

RantCasey

Oczywiście. Życie nie wystawia nigdy puenty, to my usilnie jej szukamy i wystawiamy jej wyobrażenie na pokaz. Bo człowiek zawsze chce mieć pewność, której nigdy nie osiągnie. Tak powstały religie, prawa, nauka. Szczerze mówiąc, puenta występuje w bajkach, w dowcipach i w Hollywood, wielka sztuka jej nie posiada. Tak sądzę.

piaskowy

Zgadzam się z Wami. A moje odczucie jest takie, że filmy Smarzowskiego, a chyba w szczególności świetna skądinąd Drogówka, dogłębnie pokazują jakiś problem ale nie oceniają go a tym bardziej nie piętnują. A do tego są "odrobinę" przerysowane i mega realistyczne w tym właśnie moim zdaniem leży ich siła. :)

Kowal_sky

Życie nie stawia puent, bo w życiu nigdy nic nie jest jednoznaczne. Zawsze znajdzie się odcień bardziej szary, zawsze jest coś o czym nie wiemy, dlatego nie da się wystawić oceny. I chyba dobrze...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones