Wojciech Smarzowski 

8,2
10 294 oceny pracy reżysera
Wojciech Smarzowski
Wojciech Smarzowski przyszedł na świat 18 stycznia 1963 roku w Korczynie (Polska). W sferze jego zainteresowań była fotografia. Zaowocowało to studiami na Wydziale Operatorskim, Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, które ukończył w 1990 roku. Uczył się również filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. 

Po studiach Smarzowski zdecydował, że zostanie reżyserem. Jednak zanim zadebiutował swoim własnym filmem, pracował jako operator dokumentów, m.in. na planie "Psów totalitaryzmu". Realizował również teledyski dla takich zespołów jak: Myslovitz ("To nie był film") czy Blitzkrieg ("Fire Inside"). W 1998 roku nakręcił "Małżowinę". Produkcja ta została nagrodzona na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i film". W 2000 roku napisał scenariusz wyreżyserowanego przez Bogusława Lindę "Sezonu na leszcza", a rok później zrealizował spektakl "Kuracja", za który otrzymał Grand Prix Krajowego Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TV "Dwa teatry" w Sopocie.

Przełomem dla Smarzowskiego okazał się rok 2004. Do kin trafił wówczas film "Wesele". Obraz zdobył wiele prestiżowych nagród takich jak: Złote Lwy czy Orły. W 2007 roku wyreżyserował "Dom zły". Film, którego akcja dzieje się w czasach PRL-u został nagrodzony m.in. Orłami i Złotymi Kaczkami. W 2011 roku zrealizował "Różę", z fabułą osadzoną tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej. W produkcji wystąpili m.in. Marcin DorocińskiAgata Kulesza, Malwina Buss oraz Jacek Braciak. Kolejny obraz reżysera - "Drogówka", opisujący życie policjantów patrolujących ulice Warszawy, przyniósł mu Orła za najlepszy scenariusz.

W 2014 roku Smarzowski nakręcił "Pod Mocnym Aniołem", przenosząc na ekran powieść Jerzego Pilcha. W filmie zagrali m.in. Robert WięckiewiczKinga Preis oraz Marian Dziędziel. Kolejny obraz reżysera do kin trafił w 2016 roku. "Wołyń" stał się najważniejszym, ale i najbardziej niedocenionym przez jury Festiwalu Filmowego w Gdyni, przegrywając w konkursie głównym z "Ostatnią rodzinąJana P. Matuszyńskiego.

Oprócz filmów fabularnych, Smarzowski wyreżyserował część odcinków kilku seriali (m.in. "Na Wspólnej" oraz "BrzydUla"). Twórca słynie również z częstej współpracy z tymi samymi aktorami, do których należą m.in. Arkadiusz JakubikMarian Dziędziel czy Lech Dyblik.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 18 stycznia 1963

miejsce urodzenia: Korczyna, Polska

Orzeł
Zdobył 12 nagród Orzeł, 33 inne nagrody i 41 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Wyreżyserował następujące teledyski:
- 1998 r. - "To nie był film" - Myslovitz;
- 2013 r. - "Młodzi" - Dr Misio;
- 2016 r. - "Jesień średniowiecza" - Jakubik & Deriglasoff;
- 2017 r. - "Pismo" - Dr Misio.
W 1990 roku ukończył Wydział Operatorski w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (Polska).
Wyreżyserował następujące reklamy:
- 2009 r. - spot kampanii reklamowej PKO Banku Polskiego;
- 2011 r. - spot kampanii "Gadaj-badaj" Fundacji Rak'n'Roll zachęcający mężczyzn do wykonywania badań profilaktycznych odnośnie raka prostaty;
- 2014 r. - spot kampanii reklamowej Banku Zachodniego WBK, spot kampanii reklamowej tabletek Ranigast Max;
- 2015 r. - spot kampanii reklamowej sieci salonów optycznych Vision Express pt. "Stoi za nami 20 lat doświadczenia";
- 2018 r. - spot reklamowy Onet.pl na stulecie niepodległości Polski "Łączy nas HYMN".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych