Recenzja filmu V jak Vendetta (2005)
James McTeigue

Anglia przetrwa!

Graficzna powieść "V jak Vendetta" Alana Moore'a (scenariusz) i Davida Lloyda (rysunki) uznawana jest za jeden z najważniejszych komiksów lat 80. i jedno z pierwszych komiksowych dzieł, którego ...
Filmweb sp. z o.o.
Graficzna powieść <a href="http://v.jak.vendetta.filmweb.pl/" class="n"><b>"V jak Vendetta"</b></a> Alana Moore'a (scenariusz) i Davida Lloyda (rysunki) uznawana jest za jeden z najważniejszych komiksów lat 80. i jedno z pierwszych komiksowych dzieł, którego twórcy udowodnili, że to przez wielu traktowane pogardliwie medium może poruszać poważne i "dorosłe" tematy. Nic więc dziwnego, że kiedy kilka lat temu bracia Wachowscy ogłosili, iż planują jego ekranizację wśród fanów zawrzało.

Wielu miłośników bało się, że Wachowscy zamienią pełne symboli i cytatów dzieło Moore'a w wypełnione efektami specjalnymi kino akcji i zamiast produkcji będącej odpowiedzią na orwellowski <b>"Rok 1984"</b> otrzymamy proste "łubu dubu". Na szczęście nic takiego się nie stało. Wachowscy ostatecznie napisali scenariusz filmu i podjęli się jego produkcji reżyserię projektu powierzając jednak swojemu długoletniemu współpracownikowi <a href="http://www.filmweb.pl/James+McTeigue+filmografia,Person,id=262916" class="n">Jamesowi McTeigue'owi</a>. Ten, o czym możecie przekonać się czytając <a href="http://www.filmweb.pl/FilmReview?id=180040&review.id=2759">recenzję kinową filmu</a>, wyszedł z postawionego przed nim zadania obronną ręką.

Akcja filmu <a href="http://v.jak.vendetta.filmweb.pl/" class="n"><b>"V jak Vendetta"</b></a> rozgrywa się w 2020 roku. W Anglii władzę sprawuje faszystowska partia zamieniając demokratyczny kraj w totalitarne więzienie, którego mieszkańcy są inwigilowani 24 godziny na dobę. Wojnę ustrojowi wypowiada zamaskowany mężczyzna nazywający siebie V. Jego losy przypadkowo splatają się z losami młodej dziewczyny, Evey Hammond...

Jeśli z jakiegoś powodu nie udało ci się obejrzeć <a href="http://v.jak.vendetta.filmweb.pl/" class="n"><b>"V jak Vendetta"</b></a> w kinie teraz możesz nadrobić zaległości. Do sprzedaży trafiło właśnie dwupłytowe wydanie filmu, w którym oprócz niezwykłego obrazu <a href="http://www.filmweb.pl/James+McTeigue+filmografia,Person,id=262916" class="n">McTeigue'a</a> znalazło się również miejsce na ekskluzywne, opatrzone polskimi napisami dodatki specjalne, którym poświęcono krążek numer 2.

Ich eksplorację polecam rozpocząć od materiału zatytułowanego <b>"Wolność! Na zawsze! Realizacja V jak Vendetta"</b> będącego 15-minutowa historią powstania filmu. Reżyser opowiada w jakich okolicznościach zaproponowano mu realizację obrazu, a członkowie ekipy wyjaśniają czym kierowali się Wachowscy pisząc swój scenariusz i rezygnując w nim z wielu obecnych w komiksie wątków. Twórcy dzielą się również swoimi przemyśleniami na temat dzieła Moore'a i Lloyda oraz jego znaczeniu w świecie po 11 września.

15-minutowy <b>"Anglia górą. V jak Vendetta i nowa fala w komiksach"</b> poświęcony jest znaczeniu utworu Moore'a i Lloyda w historii komiksu, który przez długie lata postrzegany był jako medium niepoważne i adresowane głównie do dzieci. Sytuacja ta zmieniła się dopiero w latach 80. wraz z pojawieniem się takich twórców jak Moore, czy <a href="http://www.filmweb.pl/Person?id=95808" class="n">Frank Miller</a>, którzy udowodnili wszystkim, że rysunkowe opowieści mogą być adresowane do czytelników w każdym wieku i nawet historie o superbohaterach nie muszą być pozbawione ciekawych oraz niebanalnych scenariuszy. <b>"Anglia górą"</b> to również krótka historia samego <a href="http://v.jak.vendetta.filmweb.pl/" class="n"><b>"V jak Vendetta"</b></a>, który jako seria zadebiutował w brytyjskim magazynie <b>"Warrior"</b>, ale z racji bankructwa wydawcy nie został ukończona. Całość ujrzała światło dziennie dopiero kilka lat później dzięki współpracy obu autorów z amerykańskim wydawnictwem DC Comics.

Z dużym zainteresowaniem obejrzysz również <b>"Pamiętaj, pamiętaj: Guy Fawkes i Spisek Prochowy"</b> - 10-minutowy dokument przybliżający sylwetkę Guya Fawkesa i nieudanego Spisku Prochowego, którego celem było wysadzenie brytyjskiego parlamentu w 1605 roku.

<b>"Projektowanie przyszłości"</b> to już 17-minutowy materiał poświęcony głownie scenografii filmu oraz efektom specjalnym. Dużo się w nim mówi o technicznej stronie filmu, ale znalazło się również miejsce na relację z realizacji finałowej sceny, którą kręcono nie w studiu pod Berlinem, ale na ulicach Londynu.

Listę dodatków specjalnych zamykają <b>"Cat Power Montage"</b> - wideoklip do piosenki Cat Power <b>"I Found a Reason"</b>, w którym wykorzystano fragmenty filmu <a href="http://v.jak.vendetta.filmweb.pl/" class="n"><b>"V jak Vendetta"</b></a>, informacje o soundtracku (<b>"Soundtrack Album Info"</b>) oraz zwiastun kinowy.

<a href="http://v.jak.vendetta.filmweb.pl/" class="n"><b>"V jak Vendetta"</b></a> spotkał się z bardzo mieszanymi reakcjami. Wielbiciele <a href="http://matrix.filmweb.pl/" class="n"><b>"Matrixa"</b></a> uznali film za przegadany, fani komiksu, sarkali na zbyt duże odejście od oryginału i hollywoodzkie zakończenie. Moim zdaniem obraz <a href="http://www.filmweb.pl/James+McTeigue+filmografia,Person,id=262916" class="n">McTeigue'a</a> broni się pozostając obok <a href="http://www.filmweb.pl/Film?id=5742" class="n"><b>"Z piekła rodem"</b></a> braci Hughes najlepszą filmową adaptacją komiksowej twórczości Alana Moore'a.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 27% uznało tę recenzję za pomocną (165 głosów).

przeczytaj również recenzje użytkowników (4)